Pod Poznaniem zasadzono nowy las. „Zapewnia nam ciągłość i trwałość lasów”

sadzenie nowego lasu fot. RDLP w Poznaniu

W ramach kolejnej edycji akcji „Łączą nas drzewa” leśnicy, samorządowcy, uczniowie, mundurowi i mieszkańcy wspólnie posadzili nowy las w Nadleśnictwie Łopuchówko. Akcja miała miejsce 18 kwietnia.

– Ta akcja jest częścią prac, które jako leśnicy wykonujemy co roku w ramach prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej – przypomina dr inż. Andrzej Konieczny, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu. – Wprowadzamy nowe pokolenia drzew i zalesiamy tereny, które do tej pory lasem nie były. Zapewnia nam to ciągłość i trwałość naszych lasów. Przy okazji staramy się zwiększać ich różnorodność i odporność w obliczu postępujących zmian klimatu. Tylko w tym roku na terenie całej RDLP w Poznaniu posadzimy 22 miliony sadzonek. To obszar 3400 hektarów, co odpowiada 4820 pełnowymiarowym boiskom piłkarskim.

Tym razem w akcji sadzenia lasu wzięli udział leśnicy z Nadleśnictwa Łopuchówko, dyrektor Andrzej Konieczny wraz z wojewodą Michałem Zielińskim, a także żołnierze z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Poznań, przedstawiciele Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Poznaniu, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Obornikach, Komendy Powiatowej Policji w Obornikach oraz mieszkańcy, uczniowie i nauczyciele z okolicznych miejscowości. Samo sadzenie odbyło się w leśnictwie Buczyna – tu świerki przegrały walkę z suszą i zamiast nich zaplanowano posadzenie małych dębów.

Jak zwracają uwagę leśnicy – to konkretne miejsce jest jeszcze dlatego ważne, że ponad 200 lat temu stoczono tu bitwę pod Rogoźnem, jedno z ostatnich starć wojen napoleońskich. Armia rosyjska wygrała bitwę, zajęła Księstwa Warszawskie i w ten sposób przekreśliła marzenia Polaków na odzyskanie niepodległości…

Na tablicy postawionej obok miejsca sadzenia nowego lasu upamiętniającej tę bitwę umieszczono cytat św. Jana Pawła II: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stałe zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego”.

Podziel się:

Ostatnio dodane: