PKP podała listę dworców do renowacji. Także w Wielkopolsce

fot. pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

“Jeszcze więcej nowych i zmodernizowanych dworców w całej Polsce” – zapewnia PKP na swojej stronie, publikując listę 150 dworców kolejowych, które zamierza wyremontować w latach 2024 – 2030. Są wśród nich także budynki w Wielkopolsce – ale bez dworca Poznań Główny.

Według PKP Program Inwestycji Dworcowych to największy w historii Polski program przebudowy dworców kolejowych. W ramach pierwszej edycji programu, w latach 2016-2023, zmodernizowanych oraz wybudowanych od nowa zostanie prawie 200 obiektów dworcowych w całym kraju o wartości ponad 3,1 mld zł brutto. Dzięki programowi 82 lokalizacje w całej Polsce otrzymały zupełnie nowe lub zmodernizowane dworce kolejowe, kolejne inwestycje są na etapie prac budowlanych, a 42 – na etapie projektowania i przygotowania.

Renowacja kolejnych dworców będzie się odbywać w ramach kolejnej edycji programu w latach 2024-2030, która zakłada realizację 150 projektów inwestycyjnych w całej Polsce, przy czym analizami objęto ponad 300 lokalizacji, a łączna szacowana wartość nakładów to ok. 4,4 mld zł brutto. Wśród obiektów poddanych analizie ponad 130 stanowią obiekty zabytkowe.

– Główne założenia naszego programu odmieniającego oblicze polskich dworców to dostępność dla podróżnych o ograniczonej możliwości poruszania się, nowoczesność oraz poprawa komfortu i bezpieczeństwa – powiedział Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A., podczas przejęcia dwóch zabytkowych dworców na Podlasiu. – Celem programu jest między innymi zwiększenie atrakcyjności i dostępności kolei zarówno w miastach, jak i przede wszystkim w mniejszych miejscowościach. Działania te pozwolą zacierać historyczne dysproporcje w infrastrukturze kolejowej pomiędzy regionami, co będziemy mogli obserwować również w województwie podlaskim.

Wśród dworców planowanych do renowacji są także te znajdujące się w Wielkopolsce – PKP podało ich pełną listę. Wyremontowane zostaną dworce w Białośliwiu, Bojanowie, Budzyniu, Chociczy, Czempiniu, Drawskim Młynie, Jastrowiu, Kostrzynie Wielkopolskim, Kotlinie, Krzyżu, Lednogórze, Miałach, Mosinie, Obornikach Wielkopolskich Miasto, Oborzyskach, Ostrzeszowie, Pamiątkowie, Pleszewie, w Poznaniu na Dębcu, Starołęce, Woli i Wschodzie, Rogoźnie Wielkopolskim, Szamotułach, Trzciance, Witaszycach, Wrześni oraz Wyrzysku Osieku.

Wśród dworców planowanych do remontu nie ma dworca Poznań Główny.

Podziel się: