Sprawdzanie zgód TCF
niedziela, 5 maja, 2024

Pisklęta bielików z Nadleśnictwa Koło już zaobrączkowane. To trojaczki!

To fenomen ornitologiczny – para bielików z Nadleśnictwa Koło już po raz drugi doczekała się trójki pociech. “Tak liczny lęg u naszego herbowego ptaka zdarza się niezwykle rzadko (około 1-2 proc. lęgów)” – informują kolscy leśnicy. Cała trójka już została zaobrączkowana.

“Maluchy” otrzymały indywidualne numery PS84, PS85, PS86″ – informuje Nadleśnictwo Koło na swojej stronie. – “To dwa samce i samiczka (największa, ważyła 4,2 kg). Trojaczki mają około 40 dni i są w dobrej kondycji, co wróży, że w okolicach września będziemy mogli wypatrywać ich na niebie”.

Obrączkowanie, zważenie i ocena stanu zdrowotnego piskląt bielika w gnieździe nie jest łatwym zadaniem. Tego wyczynu dokonał Dariusz Anderwald, prezes Komitet Ochrony Orłów, ornitolog zaangażowany w czynną ochronę ptaków, a na 30-metrową sosnę do gniazda wspiął się Alpwood Michał Dzwonkowski, który także sfotografował “trojaczki”.

Jak informuje nadleśnictwo koło, obrączkowanie jest jedną z podstawowych metod badawczych w ornitologii, ponieważ pozwala na zbieranie informacji o długości życia ptaków, śmiertelności i jej przyczynach, trasach wędrówek oraz mechanizmach rozprzestrzeniania się populacji i wzajemnych związkach łączących ptaki. Obrączkowanie umożliwia także monitorowanie bielików i ich ochronę.
“A jest co chronić, badać i monitorować ponieważ polska populacja bielika jest trzecią co do wielkości w Europie (po Norwegii i europejskiej części Rosji). Liczy około 1000-1400 par” – informują kolscy leśnicy. – “Dzięki niezwykłe efektywnym działaniom ochronnym na przestrzeni ostatnich 100 lat jego populacja wzrosła 25-krotnie, w tym dwukrotnie w ciągu ostatniego dziesięciolecia. To doskonały przykład na to jak współpraca pomiędzy naukowcami, leśnikami i pasjonatami, przy odpowiednich regulacjach prawnych, może przynieść wymierne korzyści”.

Warto przypomnieć, że to już od 40 lat bieliki są objęte w Polsce ochroną szczególną. Leśnicy każde nowe gniazdo bielika obejmują ochroną, wyznaczają specjalne strefy wokół niego, zwłaszcza w czasie sezonu lęgowego, który u bielików trwa od stycznia do końca lipca. Po tym czasie młode bieliki opuszczają gniazdo. W Polsce dorosłe bieliki są ptakami osiadłymi i cały rok spędzają w rewirze lęgowym, opuszczając go tylko w wyjątkowo trudnych warunkach zimą. W Nadleśnictwie Koło istnieją 3 strefy ochrony bielików, a w całej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu jest ich aż 95.

Strona głównaLifestylePisklęta bielików z Nadleśnictwa Koło już zaobrączkowane. To trojaczki!