Crown victoria 2 fot. Policja Piła

Piła: Ulice patrolował radiowóz z… Teksasu

Kierowcy na pilskich ulicach przecierali dziś oczy ze zdumienia. Ulice patrolował dziś – obok wozów pilskiej policji – amerykański radiowóz marki Ford Crown Victoria.

Na taki niestandardowy pomysł wpadli pilscy policjanci, żeby zwrócić uwagę kierowców na zmiany w przepisach dotyczących kontroli ruchu drogowego. Akcja edukacyjna rozpoczęła się w samo południe, a później amerykański radiowóz, który wcześniej służył w Teksasie, stanął na posterunku kontrolnym w samym centrum Piły.

To niezwykłe auto zostało sprowadzone do Polski ze Stanów Zjednoczonych przez pasjonata motoryzacji, który chętnie wypożyczył samochód policji na potrzeby tej akcji edukacyjnej.

Na przybycie amerykańskiego samochodu przygotowały się dzieci z Przedszkola nr 18 w Pile, które wcześniej przygotowały znakomite prace plastyczne związane z pracą zachodnich stróżów prawa. Każdy z przedszkolaków mógł przez chwilę wejść za kierownicę radiowozu i poczuć się jak prawdziwy szeryf stanu Teksas. Te wydarzenia z pewnością na długo pozostaną w ich pamięci.

Mamy również nadzieję, że w pamięci kierujących na długo pozostanie obraz wspólnego posterunku kontrolnego pilskiego i amerykańskiego radiowozu wystawionego w centrum Piły. Podczas prowadzonych kontroli drogowych funkcjonariusze rozmawiali o nowych przepisach. Jak się okazało większość kierowców słyszała o zmianach i zna już swoje nowe obowiązki.

Jak przypominają pilscy policjanci, według nowych przepisów m. in.: dopuszcza się postój pojazdu policyjnego, gdzie jest to zabronione, lecz nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego; jeśli zachowanie kierowcy zostanie przez funkcjonariusza odebrane jako niestosowanie się do poleceń np. kierowca nie wykona polecenia trzymania rąk na kierownicy, to taka kontrola drogowa może zakończyć się mandatem w wysokości 500 zł; w sytuacji tzw. szybkich testów trzeźwości policjant umundurowany nie musi legitymować się każdemu kierowcy.

KMP Piła, el