Piła stawia na energię odnawialną

Dzięki kolektorom słonecznym i instalacji gazowej Miejska Energetyka Cieplna w Pile zamierza ograniczyć emisje smogu w mieście. Budowa nowych instalacji już ruszyła.

Dzięki tej nowej inwestycji Miejska Energetyka Cieplna rocznie będzie produkować 41 848,6 MWh energii elektrycznej oraz 40 561,2 GJ ciepła, zredukuje też emisję dwutlenku węgla o ponad 27 tysięcy ton. To jakby zlikwidowano kopcące piece w 5 tysiącach domów jednorodzinnych. Taka produkcja energii poozwoli latem zaspokoić w 100 proc. zapotrzebowanie na ciepłą wodę i nie trzeba będzie uruchamiać pieców.

Projekt jest nie tylko nowoczesny, ale i nowatorski. Dostał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska Gospodarki Wodnej w wysokości 18 mln zł. Cały projekt ma kosztować ponad 48 milionów złotych.

– Wniosek o dofinansowanie projektu przeszedł z wynikiem pozytywnym ocenę formalną i znalazł się na liście projektów, które zostały pozytywnie ocenione przez NFOŚiGW. Chciałbym podkreślić, że wszystkich wniosków było ponad 200, a sito kwalifikacyjne bardzo gęste i rygorystyczne. Otrzymaliśmy dofinansowanie na budowę w Pile nowoczesnego, stabilnego źródła produkcji ciepła i energii elektrycznej zgodnego z najwyższymi standardami środowiskowymi. Najbliższy czas poświęcimy na finalizację formalności, aby niezwłocznie przystąpić do realizacji projektu kogeneracyjnego – powiedział Rafał Łaski, prezes MEC Piła, spółki z Grupy Enea.

Projekt obejmuje budowę nowego źródła kogeneracyjnego zlokalizowanego przy ul. Krzywej w Pile. Planowana instalacja będzie się składać z układu trzech gazowych agregatów kogeneracyjnych o łącznej mocy cieplnej 8,32 MWt oraz łącznej mocy elektrycznej 8,72 MWe. Kogeneracyjne źródło Miejskiej Energetyki Cieplnej produkować ma rocznie 40 561,2 GJ ciepła oraz 41 848,6 MWh energii elektrycznej. Moc instalacji pozwoli latem wypełnić w 100% zapotrzebowanie na ciepłą wodę, dzięki czemu nie będzie konieczności uruchamiania tradycyjnych, węglowych źródeł.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań, Miejska Energetyka Cieplna Piła zmniejszy zapotrzebowanie na energię ze źródeł konwencjonalnych i tym samym przyczyni się do zmniejszenia ilości wykorzystanego węgla i emisji m.in. CO2 do atmosfery. Inwestycja wpisuje się w unijne regulacje, a także założenia projektu Polityki Energetycznej Państwa do 2040, który zakłada modernizację polskiego ciepłownictwa i rozwój nowoczesnej kogeneracji.

Grupa Enea konsekwentnie modernizuje i rozbudowuje pilskie ciepłownictwo. Corocznie MEC Piła inwestuje w najnowocześniejsze rozwiązania z dziedziny ciepłownictwa. Od 4 lat z powodzeniem funkcjonuje pierwszy w Pile obiekt kogeneracyjny – inwestycja kosztowała przeszło 43 mln zł. Działania obejmują również modernizację sieci ciepłowniczych – począwszy od pompowni, poprzez nowoczesne i energooszczędne rury preizolowane aż do modernizacji węzłów indywidualnych i likwidacji węzłów grupowych. Przez ostatnie trzy lata nakłady poniesione na inwestycje i modernizacje sięgnęły blisko 20 mln zł. MEC Piła cały czas minimalizuje wpływ na środowisko, stosując najlepsze rozwiązania dostępne dla branży – w najbliższych dwóch latach firma planuje wydać ponad 15 mln zł na modernizacje i remonty systemu ciepłowniczego Piły.

Co ważne, po zakończeniu budowy i uruchomieniu tej inwestycji pilski system ciepłowniczy stanie się systemem efektywnym energetycznie w rozumieniu Ustawy Prawo Energetyczne. To pozwoli na pozyskanie kolejnych dofinansowań na rozbudowę, a tym samym – przyłączenie kolejnych domów, czyli dalsze ograniczanie emisji smogu. Inwestycja ma zacząć działać do końca 2021 roku.

MEC Piła, el

Dodaj komentarz

avatar