Piła: Podwyżki opłat za wywóz śmieci wstrzymane

Międzygminny Związek Gospodarki odpadami w Pile wstrzymał wprowadzenie w życie nowych opłat za wywóz śmieci. Jak się okazało, uchwała ma wady prawne – podwyżki są zbyt drastyczne.
Reklama

Jak informowało Radio Poznań, Piła i kilkanaście pobliskich miejscowości zrzeszonych w międzygminnym związku gospodarki odpadami ( PRGOK) otrzymało drastyczne podwyżki opłat za wywóz śmieci. Od 1 stycznia 2020 roku za odpady segregowane każdy mieszkaniec zapłaciłby 34 złote, a za niesegregowane 68 złotych. Mieszkańcy uznali te stawki za wysokie. Pięcioosobowa rodzina płaciłaby miesięcznie za wywóz śmieci prawie 200 zł. Dla wielu osób taki koszt jest poważnym problemem.

Reklama

Jednak PRGOK wycofał się z wprowadzenia kontrowersyjnych podwyżek. Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach nie pozwala na aż tak wysokie podwyżki. Dlatego projekt uchwały wycofano, a władze PRGOK pracują teraz nad nową taryfą, korzystniejszą finansowo dla mieszkańców. Muszą ją przygotować szybko, bo w tym roku kończą się umowy z odbiorcami odpadów w gminach i na podpisanie kolejnych muszą już być gotowe nowe stawki.

Radio Poznań, el

Podziel się!

1
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Maximus Segregatus
Gość
Maximus Segregatus

Ekspert ze Szwecji a więc ze wzorcowego kraju wyznaczającego standardy dla całej Unii stwierdza: „fundamentalne znaczenie w sukcesie gospodarki municypalnej ma fakt – że w Szwecji, Danii, Niemczech, Austrii, Holandii i w pozostałych krajach „starej Unii” w których system zadań publicznych realizowany jest przez spółki komunalne, w ramach zasady naturalnego monopolu in-house – jest zdecydowanie tańszy. DLATEGO, ŻE Z SAMEJ DEFINICJI SPÓŁKI GMINNE POWINNY BYĆ NON PROFIT, BEZZYSKOWE. W związku z tym, to samo z siebie powinno prowadzić do sytuacji, gdzie na takim rozwiązaniu mieszkaniec gminy tylko zyskuje”… i pilnuje kartką wyborczą wysokości comiesięcznych opłat bo w takim systemie żadna rada nie powie: „to nie my podnosimy – to wolny rynek wyłaniany w przetargu”… To naprawdę wstyd, że minęły cztery lata a trafna diagnoza jednego ze znacznych burmistrzów PiS sprzed siedmiu lat dotycząca łupienia polskich rodzin na comiesięcznych opłatach za śmieci – pozostaje nadal jako niezałatwiona bolączka… pb.pl/czarna-wizja-smieciowa-691523 … Łatwo sprawdzić jakie firmy konsumują comiesięczne opłaty Polaków… Nie wszyscy wiedzą, że za odpady płacimy już więcej niż bogaci Niemcy… niewygodne.info.pl/artykul9/04673-Za-smieci-placimy-czesto-wiecej-niz-Niemcy.htm