Sprawdzanie zgód TCF
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Piknik, koncerty i pyry. Zaczęły się Imieniny Patronów Poznania

Piknik “Święto Miasta z kolegiatą w tle” na placu Kolegiackim, koncerty i wycieczki w Bramie Poznania na Śródce i Ostrowie Tumskim oraz uroczysta sesja Rady Miasta Poznania w ratuszu. 29 czerwca przypadają Imieniny Patronów Poznania – Piotr i Pawła.

Świeci Piotr i Paweł są patronami grodu nad Wartą od średniowiecza, widnieją w herbie i patronują też najważniejszemu kościołowi, czyli katedrze. I co roku w ich imieniny w Poznaniu odbywa się wielkie świętowanie: parady uliczne, pikniki i festyny oraz uroczysta sesja rady miasta. To nie jest sesja robocza, więc radni podczas niej nie podejmują uchwał w sprawach bieżących, ale przyznają honorowe obywatelstwa, tytuły zasłużonych i nagrody: naukową, artystyczną i sportową.

Piknik na placu Kolegiackim

Z okazji imienin na placu Kolegiackim na poznaniaków czeka piknik “Święto Miasta z kolegiatą w tle” od godziny 12.00 do 19.00. Mieszkańcy będą mogli posłuchać poznańskich legend oraz opowieści o założeniu miasta na lewym brzegu rzeki, zobaczyć, jak nosili się mieszkańcy Poznania w różnych epokach i przymierzyć ich stroje, zobaczyć, co odkryli pod ziemią archeolodzy i jak wyglądały dawne narzędzia, ozdoby czy zabawki. Przy okazji będą też mogli posłuchać opowieści naukowców o ich pracy, o nowoczesnych metodach badawczych i urządzeniach niezbędnych w pracy archeologa. Będzie też archeologiczna gra miejska poświęcona historii Kolegiaty św. Marii Magdaleny i Starego Miasta.

Na placu wystąpią też teatry i kabarety, będą koncerty i warsztaty dla najmłodszych, a Król Pyra poczęstuje chętnych 500 pieczonymi pyrami. Oczywiście to nie będzie jedyny przysmak: będzie można też spróbować lodów, poznańskich rur i zimnych napojów. Dzień zakończy pokaz filmu Jerzego Skolimowskiego “IO” na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta o godz. 21.30.

Wycieczki po Ostrowie Tumskim i Śródce

29 czerwca o godz. 19.00 na tarasie Bramy Poznania będzie można posłuchać koncertu “Nad dachami Poznania” w wykonaniu kwartetu smyczkowego Sonore, wykonującego muzykę klasyczną i współczesną, w tym chętnie słuchane utwory z filmów. Ci, dla których nie wystarczy wejściówek na taras, będą mogli posłuchać koncertu z dołu. Z kolei 30 czerwca o godzinie 18.00 w kościele Najświętszej Marii Panny na Ostrowie Tumskim odbędzie się koncert zespołu muzyki dawnej Anonymous.

29 czerwca w Galerii Śluza o godz. 19.00 zostanie otwarta wystawa “Siła spotkania o ludziach, którzy tworzyli ”, a o godz. 20.00 na placu przed katedrą rozpocznie się wieczorne oprowadzanie po tym niezwykłym kościele.

1 lipca plac przed muralem na Śródce stanie się Targiem Śródeckim, na którym spotkać będzie można lokalnych i regionalnych producentów żywności, rzemieślników, wytwórców oraz przedstawicieli i przedstawicielki instytucji kultury, którzy opowiedzą o historii tego miejsca. O godz. 10.00 z mostu Jordana wyruszy wycieczka po Śródce w cyklu “Kino, kawiarnia i spacer”.

1 lipca nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych: w amfiteatrze Bramy Poznania będą mogli wziąć udział w warsztatach przyrodniczych. Dorośli o godzinie 14.00 mogą się wybrać do Vinci Art Gallery na wernisaż wystawy Śródecka Historia, której autorzy, Arleta Kolasińska i Krzysztof “Kris” Szygenda, zapraszają w artystyczną podróż po Śródce.

2 lipca o godz. 11.00 w Bramie Poznania będzie można wziąć udział w warsztatach wokalno-ziołowych, a o 18.00 przyjść na koncert kapeli Odloty, która gra polską muzykę tradycyjną oraz balfolk.

Strona głównaKulturaPiknik, koncerty i pyry. Zaczęły się Imieniny Patronów Poznania