czwartek, 28 marca, 2024

Krótkie spięcia: „Piękne rzeczy”

Cykl “Krótkie spięcia” prezentuje obrazy niepokojące, odkrycia międzynarodowych festiwali. Jeden z nich, film “Piękne rzeczy”, będzie można zobaczyć 26 marca w Pawilonie.

Wiele rzeczy, które wciąż gromadzimy i uważamy za niezbędne, zaczyna swoje życie w odludnych, cichych laboratoriach naukowych. Inne powstają w zgiełku przemysłowych hal. Dokument “Piękne rzeczy” w reżyserii Giorgio Ferrery i Federico Biasina w czterech epizodach pokazuje proces produkcji przedmiotów codziennego użytku oraz życie twórców pracujących w kompletnej izolacji na krańcach (choć nie zawsze geograficznych) świata.

Twórcy filmu porównują ich do mnichów odprawiających w świątyniach ze stali i betonu mechaniczną liturgię. To ona, będąc połączeniem produkcji, transportu, sprzedaży i destrukcji, napędza bulimiczną konsumpcję naszych czasów. W fabrykach, laboratoriach i hurtowniach codziennie odprawiany jest ten sam rytuał, a my umiejscowieni na końcu łańcucha pokarmowego spożywamy jego ofiary.

„Piękne rzeczy” mają formę audiowizualnej fugi, kunsztownie splatające dźwięki, gesty i idee. Praca i alienacja, ekonomia i ekologia, opresja i konsumeryzm wchodzą w zależności, oplatając ludzkie działania abstrakcyjną siecią znaczeń. Futurystyczne science fiction o przyszłości, w której już żyjemy.

Po filmie będzie można zspotkać się z dr Maciejem Frąckowiakiem – socjologiem, doktorem nauk społecznych, badaczem miasta i kultury wizualnej. Jest on także autorem i redaktorem tekstów oraz książek naukowych i popularyzatorskich o tej tematyce, m.in. zbioru „Kruche medium. Rozmowy o fotografii”. Jest też inicjatorem i kuratorem działań animujących miejską przestrzeń publiczną oraz członkiem zespołu koordynującego program „Bardzo Młoda ” Narodowego Centrum Kultury (2016-2018), a także wykładowcą w School of Form.

Kuratorem programu jest dr Andrzej Marzec – filozof, krytyk filmowy, redaktor „Czasu Kultury”, vloger „Widma Marca”.
Jego zainteresowania badawcze skupiają się wokół: dekonstrukcji, widmontologii, estetyki postcyfrowej oraz współczesnego kina alternatywnego. Autor książki „Widmontologia. Teoria filozoficzna i praktyka artystyczna ponowoczesności” (2015). Na co dzień pragnie znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego współczesna kultura jest tak bardzo nostalgiczna i nie jest w stanie uwolnić się od wspominania swojej przeszłości. Pociągają go sztuki wizualne, kino alternatywne oraz wizja ekologii, o której można myśleć bez używania pojęcia „Natury”.

Seans rozpocznie się o godzinie 19.00 w Pawilonie, ul. Ewangelicka 1. Wstęp wolny.

Strona głównaKulturaKrótkie spięcia: „Piękne rzeczy”