Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Pełnia Księżyca Myśliwych. Skąd taka nazwa?

Pierwszą jesienną pełnię księżyca, która przypada 9 października, nazywa się Pełnią Księżyca Myśliwych albo Księżycem Myśliwych. Skąd wzięły się te nazwy i co oznaczają?

Ludzie od zarania dziejów nadawali pełni księżyca nazwy, bo wyznaczały one roczny cykl życia, stając się swoistym kalendarzem. I właśnie z tym, co się powinno robić w danym miesiącu, mają związek nazwy nadawane księżycowi podczas pełni.

Październikowa pełnia księżyca to Pełnia Myśliwych, ponieważ ten miesiąc był przeznaczony na polowania i robienie zapasów na zimę. Zwierzęta po lecie były dobrze odżywione, miały zapasy tłuszczu i to był najlepszy czas na ich zabicie. Poza tym październik był już miesiącem, gdy było chłodno, co też miało znaczenie w czasach, gdy nie było lodówek. Mięso zakonserwowane w październiku raczej nie miało szans, żeby się zepsuć z powodu upałów i mogło przetrwać aż do wiosny.

W październiku więc myśliwi wyruszali na łów, a jasno świecący księżyc w pełni ułatwiał im tropienie i polowanie. W tym roku Pełnia Myśliwych wypada w niedzielę 9 października, o godzinie 22.54. Pełny księżyc można również obserwować dzień przed i dzień po pełni. Inne nazwy październikowej pełni to Księżyc Podróży i Księżyc Więdnących Traw.

Strona głównaLifestylePełnia Księżyca Myśliwych. Skąd taka nazwa?