Paweł Kukiz i ultimatum dla PiS. „Daję im czas do września”

Paweł Kukiz fot. FB Paweł Kukiz

Lider Kukiz’15 zapowiedział, że albo Prawo i Sprawiedliwość uchwali ustawę o sędziach pokoju, na którą czeka – albo jego partia przestanie głosować razem z PiS. „Daję im czas do września” – powiedział w Radiu Wrocław.

Jak podaje Wirtualna Polska, Paweł Kukiz mówił w Radiu Wrocław o swoim projekcie ustawy o sędziach pokoju, który trafił do Sejmu w listopadzie 2021 roku i do tej pory nie doczekał się głosowania. Polityk powiedział, że miesiąc temu w rozmowie z Jarosławem Kaczyńskim zapowiedział, że daje partii 2-3 miesiące na wdrożenie ustawy o sędziach pokoju, a jeśli tak się nie stanie, to Kukiz’15 przestaje głosować razem z PiS.

Paweł Kukiz podkreślił też, że uchwalenie ustawy o sędziach pokoju i o referendach było jednym z warunków podpisania umowy między jego partią a PiS. Wprowadzenie instytucji sędziów pokoju to jeden ze sztandarowych punktów programu Kukiz’15.

Jak powiedział, PSL także zamierza głosować za wprowadzeniem instytucji sędziów pokoju w życie, a minister Ziobro do tej ustawy szczególnie nie jest potrzebny. Natomiast jeśli spróbuje ją blokować, to Kukiz’15 będzie blokował jego pomysły na reformę systemu sprawiedliwości.

Jeśli do końca września Prawo i Sprawiedliwość nie uchwali sędziów pokoju, to Kukiz’15 zerwie współpracę, a może nawet złoży wotum nieufności dla ministra Ziobry, o ile posłom tej partii uda się namówić do współdziałania opozycję, bo żeby złożyć wotum, muszą zebrać co najmniej 69 posłów. Kukiz’15 dysponuje czterema posłami.

To zresztą nie koniec żądań Pawła Kukiza. Jeśli PiS zaproponuje mu wspólny start w kolejnych wyborach, to będzie musiało także wpisać do programu zmianę ordynacji wyborczej na model mieszany, z uwzględnieniem jednomandatowych okręgów wyborczych. Taki projekt ma rozwiązać problem startowania w wyborach tylko działaczy partyjnych, co obecnie jest powszechną praktyką. Jeśli PiS zgodzi się na te warunki – Kukiz’15 wystartuje razem z partią Jarosława Kaczyńskiego w nadchodzących wyborach.

Podziel się: