Zima Poznań pług śnieżny śnieg Stary Rynek fot. Sławek Wąchała

Pamiętajmy o zgarnięciu śniegu z dachu!

Śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii – ostrzegają strażacy. A wiedzą, o czym mówią, bo to oni przecież jeżdżą na ratunek do budynków, które zawaliły się pod ciężarem śniegu.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak ciężki jest śnieg i jakie obciążenie obciążenie stanowi dla konstrukcji nośnej dachu. Na stronie Państwowej Straży Pożarnej możemy przeczytać, że jeden metr sześcienny śniegu waży do 200 kg, śniegu mokrego 700-800 kg, a lodu ok. 900 kg. To właśnie z powodu swojej wagi śnieg zalegający na dachu może być przyczyną tragedii – zwłaszcza na dachach dużych i płaskich. Groźne mogą też być lodowe sople i nawisy śniegowe. Je także trzeba usuwać na bieżąco.

Odśnieżanie dachów i usuwanie sopli oraz nawisów śnieżnych to obowiązek administratorów i właścicieli budynków. Ten obowiązek jest zapisany w prawie budowlanym – tak samo jak kary za uchylanie się od niego. Jeżeli tego nie dopilnują, mogą się spodziewać mandatu, a nawet zamknięcia obiektu.

Strażnicy miejscy mandat mogą wręczyć od razu, a w przypadku wątpliwości – wezwać inspektorów Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, którzy skontrolują stan techniczny dachu.

Dodatkowo właściciele i zarządcy budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m kw. oraz obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m kw. mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów.

Dlaczego akurat tych budynków? Ponieważ to właśnie one ze względu na dużą i płaską powierzchnię dachu, na przykład na marketach, magazynach czy halach produkcyjnych albo targowych są szczególnie zagrożone w przypadku obfitych opadów śniegu. Przypomnijmy, że zimą 2006 r. to własnie zaniedbanie w odśnieżaniu jednej z hal targów śląskich w istotny sposób przyczyniło się do zawalenia dachu pod ciężarem śniegu. Stało się to w trakcie trwającej tam wystawy i było powodem śmierci 65 osób. Ponad 140 kolejnych zostało rannych.

Na dziś synoptycy zapowiadają w Wielkopolsce kolejne obfite opady śniegu. Nie zapomnijcie o jego zgarnięciu z dachów!

PSP

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze