„Oto człowiek” w Teatrze Muzycznym

Oto człowiek, plakat, fot. Teatr Muzyczny

3 grudnia o godz. 17.30 Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprasza na jedyny, gościnny pokaz spektaklu baletowego „Oto człowiek” – projekt uczniów International Dance Academy w Kołobrzegu. Choreografię przygotowała Karolina Cichy-Szromnik.

„Oto człowiek” to opowieść o tym, że nie potrafimy przyjmować miłości. Jesteśmy nastawieni na samowystarczalność, samoistnienie, „samomiłość”. W codzienności szukamy tego, co może nam wypełnić pustkę, co do której nie chcemy przyznać, że jest tęsknotą. Otaczamy się przedmiotami, a jeśli to nie wystarcza, większą ilością przedmiotów. Z czułością klikamy w ikonki, zanurzając się z uśmiechem na twarzy w bezkres materialnego, które proponuje nam świat. Ekskluzywne wakacje, nowa lampa, jedwabne poszewki na poduszkę, nawet spotkanie możemy wyklikać. Ciągle myślimy, że nie ma innej drogi, tylko ta przed nami, na której na pewno czeka na nas sukces, osiągnięcia, spełnienie…

A gdyby tak zajrzeć wgłąb siebie? Nie sięgać wzrokiem gdzieś na horyzont życia, tylko najprościej poszukać czego nam brakuje – wracając do środka? Przyjrzeć się tej tęsknocie z wielką uwagą. Kogo tam zobaczymy? Może kogoś, kto kupując drogie wakacje, szuka słońca na twarzy, a zakładając jedwabne poszewki tak naprawdę chce utulenia, dzielenia poduszki z kimś, kto jest obok? Skąd ten lęk? Ten, który każe nam zamieniać relacje na przedmioty; ten, który ściska nam gardło, kiedy czujemy słabość i chcielibyśmy, żeby świat się o tym dowiedział? Ten, który zakłada nam maskę. Jak się z nim oswoić? W życiu wszystko ma swój początek. I lęk, i samowystarczalność, i ból, i pustka. Wystarczy się cofnąć, znaleźć to, co boli. Zobaczyć i nazwać. Miłość jest dla nas wytartym hasłem, ryzykiem, wysiłkiem. Ale, czy tego chcemy, czy nie, jak bardzo uważalibyśmy ją za oczywistą, banalną – tylko ona jest w stanie sprawić, że nasze życie zamieni się w bezpieczną przystań.

Spektakl „Oto człowiek” jest właśnie o tym: o początku, który sprawia, że tracimy kontakt z miłością i o tym, jakie to ma konsekwencje.

Projekt został przygotowany we współpracy z Regionalnym Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta, w ramach programu Most Kulturalny Poznań-Kołobrzeg.

Bilety w cenie 15 zł (normalny) oraz 10 zł (ulgowy) dostępne są w kasie Teatru Muzycznego oraz online na www.teatr-muzyczny.pl i Bilety24.pl.

Źródło: Teatr Muzyczny