Ostrzeszów: Seniorzy zostali oszukani. Stracili bardzo dużo pieniędzy

pieniądze fot. policja

W ciągu jednego dnia Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie została powiadomiona o dwóch oszustwach wobec seniorów. W jednym przypadku seniorkę do przekazania pieniędzy oszustom przekonały zdjęcie prezydenta Dudy i logo Orlenu…

Pierwszy przypadek dotyczył 81-latka, który osobie podającej się za pracownika banku udostępnił dane pozwalające na dostęp do jego konta. W efekcie oszust dokonał przelewów oraz wypłat z bankomatu z wykorzystaniem kodu blik ponad 30 tys. złotych.

Kolejny przypadek dotyczy 79-latki, która postanowiła skorzystać z usług rzekomej firmy zajmującej się inwestycjami finansowymi. Do skorzystania przekonała ją strona internetowa rzekomej firmy, która zawierała logo koncernu Orlen i wizerunku prezydenta RP Andrzeja Dudy. W konsekwencji kobieta straciła ponad 50 tys. złotych.

Ostrzeszowscy policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach telefonicznych z osobami podającymi się za pracowników banku lub innych instytucji jak również proponującymi świadczenie usług finansowych. Zawsze należy bezwzględnie zweryfikować tożsamość dzwoniącej osoby, choćby przez telefon do banku.

Absolutnie i w żadnym wypadku nie należy podawać nikomu danych logowania do rachunków bankowych oraz kodów blik, a także nie przekazywać numerów kart kredytowych. Żaden bank nie wysyła do swoich klientów wiadomości z prośbą o podanie haseł lub loginów w celu weryfikacji.

Dokładnie należy także sprawdzić firmę, która proponuje szybki i wysoki zysk, a już na pewno nie zgadzać się na zainstalowanie na swoim telefonie, tablecie czy komputerze programu czy aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia.
– Oszuści często informują, że poprzez zainstalowanie takiego programu pomogą w przejściu przez trudny proces pozyskania środków finansowych lub wskazują, że będzie możliwość kontroli ich poczynań – wyjaśnia asp. Magdalena Hańdziuk z KPP Ostrzeszów. – Aplikacje takie na przykład AnyDesk, są legalne i użyteczne – umożliwiają zdalny dostęp do wielu urządzeń, jednak niestety wykorzystywane są również przez oszustów, którym służą do przestępczej działalności. Instalując taki program udostępniamy nasze dane, umożliwiamy dostęp do kont bankowych oraz możliwość wykonywania na nich operacji finansowych.

Źródło: KPP Ostrzeszów

Podziel się: