Od 11 listopada do USA bez wiz

Koniec z czekaniem na wizę! Od 11 listopada, by wjechać do Stanów Zjednoczonych zgodnie z prawem i na okres do 90 dni, wystarczy złożyć tańszy i szybszy wniosek autoryzacyjny ESTA. Polska dołączyła więc do 38 krajów, w tym 23 państw UE, które biorą udział w Visa Waiver Program.

Informacja została ogłoszona dziś oficjalnie w Waszyngtonie, poinformował też o tym media prezydent Andrzej Duda wspólnie z Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce, na specjalnej konferencji prasowej.

W praktyce oznacza to, że teraz polscy obywatele udający się do USA czy to turystycznie czy służbowo, nie będą musieli starać się o wizę – wystarczy, że wypełnią przez internet elektroniczny wniosek autoryzacyjny ESTA i zapłacą za niego 14 dolarów. Taki wniosek wypełnia się raz i można wjeżdżać na terenie USA ile razy się chce przez najbliższe dwa lata od czasu wypełnienie wniosku.

Wiz nie będą potrzebowali także właściciele paszportów biometrycznych – pod warunkiem, że będą ważne jeszcze co najmniej pół roku po terminie planowanego wyjazdu ze Stanów Zjednoczonych. Ci, którzy mają ważną wizę, nie będą musieli składać tego wniosku. O wizę będą się musieli starać także ci, którzy po 1 marca 2011 roku byli w Iranie, Iraku, Jemenie, Korei Północnej Libii, Somalii, Sudanie lub Syrii.

Mimo zniesienia obowiązku wiz nadal każdy pasażer przyjeżdżający do USA będzie mógł być cofnięty przez urzędnika imigracyjnego na lotnisku czy w porcie. Polska może też utracić status członka Visa Waiver Program. Stanie się tak wówczas, gdy odsetek odmów wjazdu na teren USA przekroczy 3 proc.

el

Dodaj komentarz

avatar