Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Ocieplenie balkonu – jak zrobić to prawidłowo?

W nowym budownictwie balkony mają już ugruntowaną i pewną pozycję – dla inwestorów stanowią stosunkowo niedrogą konstrukcję zwiększającą atrakcyjność obiektu w oczach prywatnych nabywców. Dla klientów z kolei stanowią możliwość wypoczynku na świeżym powietrzu. Nie bez powodu obecnie coraz ciężej spotkać nawet stosunkowo niewielkie mieszkania pozbawione tej konstrukcji, podobnie z resztą jak domy, w których balkony stawiane na wyższych kondygnacjach są tak samo istotne, jak w obiektach wielorodzinnych. Podstawowym problemem, szczególnie dla wykonawców, jest jednak prawidłowe ocieplenie balkonu. Dlaczego? Głównie ze względu na liczbę problemów wynikających z przerwania ciągłości termoizolacji.

Czym grozi nieprawidłowe ocieplenie balkonu?

Skutków nieprawidłowo wykonanej termoizolacji balkonu jest bardzo wiele i wszystkie mogą być uciążliwe dla przyszłych nabywców. Absolutną podstawą jest przyspieszona ucieczka ciepła z pomieszczeń, a co za tym idzie – znaczne zwiększenie kosztów eksploatacji domu lub mieszkania. Niestety zazwyczaj większość prywatnych inwestorów akceptuje taką sytuację, nie widząc w niej nic nadzwyczajnego. Tak naprawdę jednak w wielu przypadkach za ucieczkę ciepła odpowiada właśnie balkon. Niepozorny i stosunkowo niewielki może przyczynić się zwielokrotnienia comiesięcznych wydatków ponoszonych na ogrzewanie.

Kolejnym widocznym skutkiem źle wykonanej termoizolacji jest także kondensacja pary wodnej w miejscu styku chłodnego powietrza z ogrzanym powietrzem wewnętrznym. W rezultacie tuż przy np. podłodze łączącej obiekt z balkonem może pojawiać się para. Same drobinki wody nie stanowią aż tak dużego problemu – kłopot zacznie się w chwili, gdy ich obecność wywoła rozwój grzybów. A te mogą stanowić spore niebezpieczeństwo nawet dla dorosłych osób. Nie bez znaczenia jest także przyspieszone niszczenie powierzchni balkonu, w tym odpadanie tynku i pękanie.

Ocieplenie balkonu – podstawy i najważniejsze pojęcia

Zatem, jak zaizolować balkon? Warto zacząć od tego, że ocieplenie balkonu styropianem to tak naprawdę bardzo trudny i skomplikowany proces, który dla niewielu firm remontowo-budowlanych nie ma żadnych tajemnic. Przede wszystkim, tworząc dobrą konstrukcję, należy zadbać o zastosowanie odpowiednio wysokiej jakości materiałów izolacyjnych, w tym styropianu fundamentowego. Warstwa termoizolacji powinna wynosić minimum 5 cm i powinna znajdować się po obu stronach warstwy balkonu – zarówno na zewnętrznej, jak i wewnętrznej stronie. Wielu fachowców ociepla wyłącznie część stykającą się ze ścianą, co stanowi główną przyczynę powstawania różnych negatywnych skutków. Warto ocieplić całą płytę balkonową. Sam balkon, a właściwie jego konstrukcja, na którą powinno składać się aż 8 warstw, również ma wpływ na wszystkie pozostałe czynności.

Jak wykonać ocieplenie balkonu zgodnie ze sztuką?

Warto przede wszystkim zabezpieczyć płytę balkonową po obu stronach, skupiając się przede wszystkim na przestrzeni tuż przy ścianie, przez którą ucieka z wnętrza zdecydowanie najwięcej ciepła. Warto również postawić na łączniki termoizolacyjne. Co to jest? To długie pręty łączone pianką polistyrenową – w ten sposób możesz zlikwidować mostki termiczne i stworzyć stabilne połączenie konstrukcji ze ścianą budynku.

Tak czy inaczej, liczy się doświadczenie. Warto korzystać z oferty firm znanych na rynku, które mają za sobą wiele dotychczas przeprowadzonych współprac zakończonych pełnym sukcesem. Równie istotny jest dostęp do materiałów budowlanych wysokiej klasy, które to mają bezpośrednie przełożenie na jakość przeprowadzonych prac.

źródło zdjęć: freepik.com

Strona głównaArtykuł SponsorowanyOcieplenie balkonu – jak zrobić to prawidłowo?