Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 2 maja, 2024

Obowiązkowa deratyzacja w Poznaniu. Uważajcie na psy i koty!

1 października rozpoczyna się w Poznaniu i będzie trwać przez cały miesiąc deratyzacja. W związku z tym właściciele i zarządcy nieruchomości mają obowiązek wyłożenia specjalistycznych preparatów do zwalczania gryzoni, co będzie sprawdzane przez odpowiednie służby.

Celem akcji jest przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, przenoszonych przez szczury i myszy. Dlatego niezbędne jest jej przeprowadzenie przede wszystkim w budynkach zabudowy wielolokalowej, punktach gastronomicznych, obiektach handlowych branży spożywczej, na targowiskach, a także w szpitalach, hotelach, placówkach oświatowych, żłobkach, domach pomocy społecznej oraz obiektach, w których prowadzi się zbiorowe żywienie albo zbiera i przetwarza odpady.

“Zarządcy i administratorzy wymienionych nieruchomości są zobowiązani do rozłożenia trutki już w dniu rozpoczęcia akcji, czyli 1 października” – informują władze Poznania. – “Przez cały miesiąc należy regularnie monitorować jej ilość w wyłożonych pojemnikach. Ważne jest również, aby przed rozpoczęciem samej deratyzacji wykonać niezbędne naprawy otworów i szczelin, którymi gryzonie mogą się przemieszczać. W pobliżu trutek należy umieścić napisy ostrzegawcze. Ponadto w okresie wyłożenia trucizny należy szczególnie zwrócić uwagę na zachowanie dzieci i zwierząt domowych, aby nie miały one kontaktu z wyłożoną substancją. Profesjonalnie prowadzona deratyzacja wyklucza całkowicie metodę wykładania preparatu na tackach ze względu na duże ryzyko kontaktu z nim osób postronnych i czworonogów. Zarządca nieruchomości ma także obowiązek usuwać padłe szczury”.

Ze względu na prowadzoną deratyzację właściciele psów i kotów muszą pilnować, by ich pupile nie zjadły trutki ani padłego szczura lub myszy, co może prowadzić do wtórnego zakażenia zwierzęcia. Warto pamiętać także o tym, że są miejsca, gdzie trucizna jest wykładana cały rok – na przykład miejskie parki. Dlatego podczas spaceru trzeba pilnować, by pies nie zjadł czegoś, co może się okazać trucizną przeciw gryzoniom.

Przez cały okres deratyzacji funkcjonariusze Straży Miejskiej Miasta Poznania oraz służby Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego będą sprawdzać, czy właściciele i zarządcy nieruchomości spełnili swój obowiązek i wyłożyli preparaty do zwalczania gryzoni. Sprawdzą także, czy na terenie posesji panuje porządek – porozrzucane odpady i brak porządku przyciągają gryzonie.

W Poznaniu deratyzacja odbywa się dwa razy w roku, jesienią i na wiosnę. Zazwyczaj jesienna edycja miała miejsce we wrześniu, ale od tego roku została przesunięta na październik – aktywność gryzoni jest uzależniona od warunków pogodowych i obecnie są one najbardziej aktywne w październiku, a nie we wrześniu, jak kiedyś, przed zmianami klimatycznymi. Specjaliści z Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Dezynfekcji, Dezynsekcji i Deratyzacji wskazują, że obecnie gryzonie później niż kiedyś zaczynają migrować na zimę do pomieszczeń.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańObowiązkowa deratyzacja w Poznaniu. Uważajcie na psy i koty!