Białe sarny fot. Nadleśnictwo Oborniki

Oborniki: Znów widziano sarny albinosy

Stado saren, wśród których było kilka białych, a kilka łaciatych, widzieli nasi Użytkownicy na jednej z dróg pod Obornikami. ” Przez chwilę nie wierzyłem w to, co widzę” – napisał pan Tomasz.

Widok białych saren nie zdarza się zbyt często, ale można je spotkać, i to na terenie całej Polski. Widywano je pod Krakowem, w Piotrkowie Trybunalskim, pod Przemyślem, na Dolnym Śląsku, pod Zieloną Górą Olsztyn i niedaleko Suwałk. Wszędzie wywoływały niebotyczne zdumienie, a są też relacje, zgodnie z którymi białe sarny uważane są za… duchy zwierząt. Istnieje też przesąd, że myśliwy, który zastrzeli taką właśnie sarnę – albo daniela, bo zdarzają się też białe daniele – wkrótce umrze.

Jednak pod Obornikami można je spotkać dość często, widywane są takę w lasach między Szamotułami a Pamiątkowem. Ich pojawianie się jest udokumentowane od co najmniej 30 lat, chociaż bielactwo i jeleniowatych zdarza się raz na 100 tys. urodzin, jest więc rzeczywiście rzadkością. W dodatku młode w nietypowym kolorze często są porzucane przez matkę, bo zbytnio rzucają się w oczy.

Te pod Obornikami jednak nie wyglądały na odrzucone. Może wśród saren spod Obornik gen bielactwa występuje tak często, że zdążyły zaakceptować białych współtowarzyszy? Trudno powiedzieć, jednak z pewnością jest takich saren całkiem sporo w tamtejszych lasach, o czym donoszą też leśnicy spod Obornik.

Wszystko ma więc naturalne wytłumaczenie. Ale mimo wszystko trudno się dziwić kierowcy czy spacerowiczowi, który nieoczekiwanie zobaczy tak niezwykłe zwierzę, że wątpi w świadectwo własnych oczu i myśli, że zobaczył ducha…

el

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze