Oborniki Wielkopolskie fot. UM Oborniki

Oborniki: 30 tysięcy metrów sześciennych ścieków trafiło do Warty

To bilans ostatnich dwóch awarii, do których doszło 19 maja. Tyle właśnie nieoczyszczonych ścieków trafiło wówczas do rzeki. Normy określone w pozwoleniu wodno-prawnym zostały przekroczone aż 60 razy!

Jak informuje Radio Poznań, z powodu nieoczyszczonych ścieków, które od 19 do 25 maja do Warty dostały się do rzeki, przekroczone zostały między innymi normy zawartości azotu, fosforu i zawiesiny ogólnej, a woda stała się mętna i zmieniła kolor. Co gorsza, okazało się też, że oczyszczalnia nie zabezpieczyła rzeki na czas odprowadzania nieoczyszczonych ścieków, mimo że taki ma obowiązek zgodnie z aktami prawnymi dotyczącymi ochrony środowiska.

Dyrekcja oczyszczalni w rozmowie z Radiem Poznań tłumaczyła, że awaria była spowodowana przeciążeniem – wcześniej padały intensywne deszcze, a dodatkowo jedna z miejscowych firm zrzuciła wyjątkowo duży ładunek ścieków.

Z tego powodu Wojewódzka Inspekcja Ochrony Środowiska zgłosiła sprawę do prokuratury – oczyszczalnia musi się liczyć z karą pieniężną i dodatkowymi kontrolami, a także restrykcjami nałożonymi przez organ wydający zezwolenie na odprowadzenie ścieków.

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze