Obchody 90. rocznicy odsłonięcia Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu

kościół św. Floriana fot. L. Łada

Msza święta w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana, a później wspólna modlitwa w intencji odbudowy pomnika. Tak wyglądały obchody rocznicy odsłonięcia Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Poznaniu.

Pomnik Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwany też Pomnikiem Wdzięczności został zbudowany w podzięce za odzyskaną niepodległość Polski i był jednym z najbardziej monumentalnych pomników ówczesnej Polski. Uroczyście odsłonięto go 30 października 1932, w święto Chrystusa Króla na obecnym placu Mickiewicza. Został wzniesiony ze składek społecznych.

Był też pomnikiem budzącym mieszane uczucia i to jeszcze zanim powstał. Ówczesny prezydenta Cyryl Ratajski proponował zamiast łuku budowę kościoła, jednak ani komitet budowy pomnika, ani kuria nie wyraziły zgody. Z kolei wybitny architekt Władysław Czarnecki zwracał uwagę, że pomnik jest przeskalowany i źle ustawiony, bo łuk triumfalny nie posada żadnej perspektywy urbanistycznej. Duże zastrzeżenia miał też do walorów artystycznych figury Chrystusa.

Pomnik został zburzony w październiku 1939 roku, złote serce Jezusa przetopiono, a metal pomników wykorzystano na cele militarne. Bloki kamienne zostały wykorzystane na budowach. W 2012 roku zawiązał się społeczny komitet odbudowy pomnika, który chce jego przywrócenia nie na dawnym miejscu, bo stoją tam teraz dwa inne pomniki – ale w Poznaniu. Rada Miasta Poznania wyraziła na to zgodę – jednak nie wskazała żadnej lokalizacji, w związku z czym pomnika dotąd nie odbudowano.

Jak dotąd powstała jedynie figura Chrystusa, która obecnie znajduje się w ogrodzie kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Floriana przy ulicy Kościelnej. To właśnie w tym kościele o godzinie 10.00 metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki odprawił nabożeństwo w intencji odbudowy pomnika. Po mszy odbyła się wspólna modlitwa przy figurze Chrystusa w tej samej intencji.

Podziel się: