Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 2 maja, 2024

Obchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

W Poznaniu rozpoczęły się obchody 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego. Oto program uroczystości.

W środę, 26 grudnia, na Dworzec Letni uroczyście wjedzie Ignacy Jan Paderewski (w tej roli Andrzej Lajborek) w towarzystwie małżonki (radna Halina Owsianna). Jego przyjazd to swoista inauguracja obchodów setnej rocznicy.

27 grudnia od 10.00 warto będzie wybrać się do Muzeum Powstania Wielkopolskiego – bilet tego dnia będzie kosztował tylko 2 zł.
Przed muzeum będzie można zobaczyć uzbrojenie i pojazdy okresu powstania wielkopolskiego, rekonstruktorzy zaprezentują mundury i stroje z czasów powstania. Będzie też pokaz kawaleryjski Oddziału Reprezentacyjnego Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich oraz punkt wydawania rozetek powstańczych. O
18.30 rozpocznie się inscenizacja historyczna “27 grudnia 1918” (przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego). Po inscenizacja będzie można zwiedzać muzeum do 20.30.

W piątek, 28 grudnia, o godzinie 17.30 na Starym Rynku rozpocznie się koncert z elementami widowiska połączony ze wspólnym śpiewem pieśni patriotycznych pod hasłem „Wielkopolanie śpiewają Niepodległej. W chwilach próby zwycięstwo!”

Na scenie wystąpią: Poznański Chór Chłopięcy, pod kierunkiem Jacka Sykulskiego, Grzegorz Wilk, Natalia Sikora, Rafał Brzozowski, Kasia Moś, Jacek Kowalski, Grzegorz Kupczyk, Kasia Cerekwicka, Mariusz Szaban, Luxtorpeda, Ray Wilson, Mateusz Ziółko.

Tego samego dnia powstanie rozpocznie się także w Warszawie. O 11.00 na Placu Zamkowym zostanie otwarta wystawa „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918-1919”. W samo południe w Archikatedrze Warszawskiej rozpocznie się uroczysta Msza Święta, a o 13.30 – uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. O 14.30 na grobach powstańców na Powązkach zostaną złożone kwiaty.

O godzinie 14.00 w Domu Spotkań z Historią przy Karowej 20 rozpocznie się pokaz filmów o powstaniu wielkopolskim wraz z komentarzami i dyskusją: “Stanisław Taczak. Pierwszy Dowódca Powstania Wielkopolskiego”, reż. Krzysztof Paluszyński; “Powstanie Wielkopolskie. Zdobycie Ławicy”, reż. Janusz Sidor, Krzysztof Nowak; “Mieczysław Paluch – Człowiek, Powstaniec, Dowódca “, reż. Janusz Sidor.

Uroczystości w Warszawie zakończy o godzinie 17.00 inauguracja portalu IPN o powstaniu wielkopolskim, która odbędzie się w Belwederze.

Strona głównaKulturaObchody 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego