Nowy skrzydłowy w Warcie Poznań. Już rozpoczął treningi

Tomas Prikryl fot. Jan Piechota Warta Poznań

Przeszedł testy medyczne, 22 września podpisał umowę z Wartą Poznań i już trenuje z nowym klubem. 31-letni Tomas Prikryl, doświadczony skrzydłowy, mistrz Czech i dwukrotny zdobywca Pucharu Czech został nowym piłkarzem Warty Poznań.

Tomas Prikryl, rocznik 1992, jest wychowankiem klubu Sokol Velky Tynec, z którego trafił do Sigmy Ołomuniec. Jako 20-latek kupiony przez Spartę Praga w 2012 roku – a był już wówczas młodzieżowym wicemistrzem Europy w kategorii U-19, po finale przegranym po dogrywce z Hiszpanią. Z tym klubem zdobył mistrzostwo Czech i Puchar Czech w sezonie 2013/14. W sumie zagrał w Sparcie 98 meczów, strzelił 15 bramek i zebrał 5 asyst w meczach czeskiej ekstraklasy, w krajowym pucharze oraz w europejskich pucharach.

W sezonie 2015/16 grał w nich także w FK Mlada Boleslav, gdzie znów mógł się pochwalić imponującymi wynikami: 19 goli i 24 asysty w 115 meczach! W lipcu 2019 roku odszedł z FK Mlada Boleslav i związał się umową z Jagiellonią Białystok – spędził w niej cztery sezony, rozegrał 111 spotkań, zdobył 11 bramek i uzyskał 18 asyst. Już jako wolny zawodnik podpisał kontrakt z Wartą Poznań.

– Jeszcze kilka miesięcy temu sprowadzenie takiego zawodnika pozostałoby pewnie w sferze życzeń Warty – mówi Rafał Grodzicki, menedżer ds. sportu Warty Poznań. – Tomas to piłkarz o dużej jakości, ale był po prostu poza naszym zasięgiem. Teraz sytuacja się zmieniła, a nasze plany zmieniły się przez ostatnie kontuzje ważnych zawodników. Mimo więc, że kadra wydawała się zamknięta, podjęliśmy rozmowy z Tomasem i cieszę się, że doszliśmy do porozumienia. Pozyskaliśmy zawodnika o dużych umiejętnościach, które wzmocnią nasze działania w tzw. trzeciej strefie, czyli w pobliżu bramki rywala. Będziemy mogli podejmować tam większe ryzyko niż do tej pory. Tomas ma bowiem atuty w postaci szybkości oraz gry jeden na jednego i potrafi wziąć ciężar gry na siebie. Z pewnością ma cechy, których trochę nam brakowało w drużynie i będzie dużym wzmocnieniem dla naszej ofensywy.

Umowa obowiązuje do czerwca 2024 roku z opcją przedłużenia o 12 miesięcy. Tomas Prikryl wcześniej przeszedł testy medyczne, a 23 września ma wziąć udział w treningu zespołu trenera Dawida Szulczka.

– W ostatnim czasie trenowałem indywidualnie według planów opracowanych przez trenera przygotowania fizycznego, więc pod tym względem jestem gotowy do treningów. Pewnie brakuje mi trochę praktyki meczowej, ale wierzę w to, że uda się to szybko nadrobić – mówi Tomas Prikryl. – Bardzo się cieszę, że zostałem piłkarzem Warty Poznań. Czuję się też dobrze po powrocie do ekstraklasy, bo podobała mi się gra tutaj: liga jest na wysokim poziomie, są tu bardzo fajne stadiony, całe to otoczenie, zainteresowanie mediów, no i jakość piłkarzy. Mam nadzieję, że będzie to udany czas dla mnie i dla mojego nowego zespołu. Pamiętam, że pojedynki z Wartą zawsze były dla nas trudne i wyrównane. Chciałbym, żeby nasi rywale nadal mieli takie odczucia po meczach z Wartą. Mam nadzieję, że pomogę drużynie swoim doświadczeniem, bo mam go już trochę. I chciałbym pomóc w osiągnięciu jak najwyższego miejsca w tabeli, bo Warta to ambitny klub i cieszę się, że będę mógł zagrać w jego barwach.

Nowy piłkarz Warty Poznań ma 177 cm wzrostu, ważny 77 kg i będzie nosił koszulkę „Zielonych” z numerem 47. To siódmy nowy piłkarz Warty Poznań w tym sezonie po tym, jak wcześniej kontrakty z klubem podpisali Jakub Bartkowski, Filip Borowski, Kacper Przybyłko, Oskar Krzyżak, Bogdan Tiru i Dario Vizinger.

Źródło: Warta Poznań

Podziel się: