Sprawdzanie zgód TCF
poniedziałek, 6 maja, 2024

Nowy rozkład jazdy na przyszły rok. Co się zmieni w Wielkopolsce?

Nowe połączenia do Rzeszowa, Zamościa i Hrubieszowa oraz więcej komfortowych połączeń w ramach kategorii InterCity. PKP Intercity opublikował rozkład jazdy pociągów na sezon 2023/2024 dla Wielkopolski. Wejdzie w życie 10 grudnia.

– W nowym, rocznym rozkładzie jazdy, liczba połączeń do/z Poznania nie ulegnie zmianie – informuje Cezary Nowak, rzecznik prasowy PKP Intercity S.A. – Nadal kursować będą 52 pary pociągów całorocznych, z czego 8 par to połączenia międzynarodowe do/z Berlina i 4 pary sezonowe. Mieszkańcy stolicy województwa wielkopolskiego będą mogli skorzystać z 15 par połączeń do Warszawy, 19 – do Wrocławia, 9 – do Szczecina, 12 – do Bydgoszczy i 11 – do Trójmiasta.

Będą jednak także nowości. Pociąg IC Górski od 10 grudnia, dzięki zmienionej trasie przejazdu, połączy z Zamościem oraz Hrubieszowem. Zmianie ulegnie również relacja składu IC Zamoyski – teraz będzie kursował przez Piłę między Kołobrzegiem a Rzeszowem. Umożliwi to mieszkańcom północnej Wielkopolski łatwiejszy dojazd na Podkarpacie.

Wzrośnie też komfort podróżowania: liczba pociągów kategorii TLK zmniejszy się na rzecz składów kategorii IC.
– Dzięki wzmacnianiu floty PKP Intercity kolejnymi nowymi i zmodernizowanymi wagonami oraz elektrycznymi zespołami trakcyjnymi (EZT), liczba par połączeń kategorii IC z/do Poznania zwiększy się do 43 – tłumaczy rzecznik. – Nową, wyższą kategorię otrzyma pociąg Uznam relacji Warszawa – Świnoujście. Od 10 grudnia skład ten będzie zestawiony z komfortowych i nowoczesnych wagonów.

PKP Intercity od 10 grudnia będzie także zwiększało systematycznie liczbę połączeń, w których podróżni będą mogli wybrać miejsce ze schematu graficznego. Do 174 już udostępnionych połączeń obsługiwanych składami wagonowymi z tą funkcją dołączy kolejnych ponad 50.

Przypomnijmy, że graficzna rezerwacja miejsc pozwala wybrać konkretne miejsce w wagonie i sprawdzić frekwencję w danym pociągu, ale do niedawna funkcja ta była dostępna jedynie w spalinowych i elektrycznych zespołach trakcyjnych, które mają stałą liczbę miejsc siedzących. W tym roku przewoźnik zaczął wdrażać to rozwiązanie również dla połączeń ze składami wagonowymi, a docelowo, na początku przyszłego roku, opcja wyboru miejsca ma być dostępna dla wszystkich połączeń krajowych przewoźnika.

Dokładne informacje na temat biletów i nowego rozkładu jazdy pasażerowie uzyskają na stronie PKP Intercity, ale warto dodać, że 10 grudnia, w dzień wejścia w życie nowego rozkładu, w największych miastach Polski (Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Kraków, Katowice, Poznań, Wrocław) na pasażerów będą czekać informatorzy mobilni, którzy pomogą ustalić dogodne przesiadki i znaleźć odpowiedni peron.

Źródło: PKP Intercity
Strona głównaWielkopolskaNowy rozkład jazdy na przyszły rok. Co się zmieni w Wielkopolsce?