Nowe przystanki w Poznaniu. “Troska o bezpieczeństwo najmłodszych”

przebudowa przystanków fot. UMP

“Będzie wygodniej i bezpieczniej” – zapewniają władze Poznania, informując o planowanej na ten rok przebudowie infrastruktury przystanków autobusowych. Miasto zamierza wydać na ten cel prawie 2 mln zł. Które przystanki pójdą do remontu?

Przystanki, które trzeba wyremontować, zostały wybrane przez przez Zarząd Transportu Miejskiego po konsultacjach z radami poszczególnych osiedli.
– W tym roku w celu poprawy wygody i komfortu oczekiwania na przyjazd autobusu w dziesięciu lokalizacjach użytkownicy otrzymają, bądź już otrzymali do dyspozycji, łącznie szesnaście platform przystankowych wraz z wiatami oraz dojściami do istniejących ciągów pieszych – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. – Powstanie także skwer na ulicy Umińskiego.

Gdzie prace już trwają?

Całkowity koszt jest szacowany na ponad 1,9 mln zł, a prace już trwają. Na ul. Literackiej całkowicie przebudowano platformy przystankowe, wybudowano bezpieczne dojścia – z nawierzchnią fakturową dla osób niewidzących i niedowidzących – i wymieniono nawierzchnię zatoki. Na ul. Umultowskiej miejsce wsiadania do autobusów dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i także wyposażono w nawierzchnię fakturową. Przebudowano także przystanki autobusowe Sarmacka: obecnie mają one bezpieczne dojście, zostały też wyniesione, co ułatwi pasażerom wsiadanie i wysiadanie. Tu także zamontowano nawierzchnie fakturowe. Na przystanku Stoińskiego zakończono już remont zatoki oraz wymianę nawierzchni.

Wszystkie te inwestycje kosztowały ponad pół miliona złotych. Dodatkowo 387 tys. zł miasto wyda na wymianę wygrodzeń i błotochronów na przystankach w obrębie ronda Śródka.

Bezpieczeństwo to podstawa

Około 1 mln zł z kolei będzie kosztował remont przystanków: Dziedzicka, Gospodarska, Os. Dębina, Prząśniczki, Robocza oraz Instytut Genetyki. Warto dodać, że przystanek Dziedzicka znajduje się blisko szkoły podstawowej, więc jego przebudowa zwiększy bezpieczeństwo. Z kolei na ul. Gospodarskiej nowe przystanki poprawią komfort podróżowania i będą bezpieczniejsze – a tu także w pobliżu znajduje się szkoła. Dzieci nie będą musiały przebiegać przez ruchliwą ulicę, powstaną nowe chodniki i zostaną zamontowane stojaki rowerowe.

Na osiedlu Dębina przystanek zostanie przesunięty i znajdzie się przy Wydziale Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP. Zdaniem ZTM to poprawi bezpieczeństwo w obrębie przejścia dla pieszych, które obecnie znajduje się bezpośrednio za przystankiem, co ma stwarzać duże zagrożenie dla pieszych. Po zmianie lokalizacji przystanku przejście znajdzie się od niego w bezpiecznej, przepisowej odległości.

Przystanki Prząśniczki zyskają nowe platformy, fragment chodnika i nowe przejścia dla pieszych, a te przy ul. Roboczej oprócz platform i chodnika także skwer przy ulicy Umińskiego. Trzy przystanki na ulicy Strzeszyńskiej (Instytut Genetyki oraz dwa o nazwie “Strzeszyńska”) zmienią lokalizację, by odsunąć je od przejścia dla pieszych, co ma poprawić bezpieczeństwo.
– Od lat działamy na rzecz poprawy infrastruktury przystankowej – zapewnia Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – To jeden z naszych priorytetów, dlatego już dziś w większości lokalizacji możemy pochwalić się nowoczesnymi i dostosowanymi do wymogów bezpieczeństwa wiatami. Część z tegorocznych inwestycji obejmie przystanki zlokalizowane przy szkołach, gdzie troska o bezpieczeństwo najmłodszych jest szczególnie istotna.

Podziel się: