sobota, 24 lutego, 2024

Nowe miejsce ratunku dla dzikich zwierząt w Poznaniu

W Poznaniu rusza nowa inicjatywa mająca na celu pomoc i opiekę nad rannymi oraz chorymi dzikimi zwierzętami. Fundacja Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, której siedziba znajduje się w Kościanie, wygrała konkurs ogłoszony przez miasto na organizację takiej pomocy. W ramach działalności fundacji powstanie Dziki SOR w Poznaniu.

Zaniepokojenie mieszkańców Poznania po zamknięciu punktu rehabilitacji dzikich zwierząt przez Uniwersytet Przyrodniczy skłoniło miasto do poszukania alternatywnego rozwiązania. Okazało się, że lokalne organizacje pozarządowe dysponują wystarczającym potencjałem, aby podjąć się tego zadania.

Fundacja, która zdobyła zaufanie miasta, już od kilku lat aktywnie uczestniczy w ratowaniu i rehabilitacji dzikich zwierząt, mając na swoim koncie pomoc dla ponad tysiąca osobników. Działania fundacji nie ograniczają się jedynie do terenu Wielkopolski, lecz mają zasięg ogólnopolski, przy czym współpracują także z innymi organizacjami, takimi jak Polskie Stowarzyszenie Ochrony Jeży “Nasze Jeże”.

Dziki SOR, który zostanie utworzony przy ul. Św. Trójcy 22 w Poznaniu, będzie punktem pierwszej pomocy dla zwierząt pochodzących z miasta i jego okolic. Zadaniem tej placówki będzie stabilizowanie stanu zdrowia zwierząt, a następnie organizowanie ich transportu do głównego ośrodka rehabilitacji w Spytkówkach pod Kościanem, gdzie zwierzęta będą kontynuować leczenie w specjalnie przystosowanych warunkach.

W ośrodku przy ul. Polnej 3 w Spytkówkach zwierzęta znajdą schronienie w woliery zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, które są zaprojektowane tak, aby naśladować ich naturalne środowisko życia i umożliwiać szybki powrót do zdrowia i przyrody.

Nowa umowa miasta z fundacją poszerza zakres gatunków, które mogą liczyć na pomoc. Oprócz jeży, wiewiórek i zający, pomoc otrzymają również inne małe ssaki, a także rodzime gatunki płazów i gadów.

Straż Miejska w Poznaniu, która dysponuje odpowiednio przeszkolonymi i wyposażonymi ekopatrolami, będzie wspierała działania ośrodka w zakresie interwencji.

Dziki SOR przy ul. Św. Trójcy 22 jest dostępny dla potrzebujących zwierząt 7 dni w tygodniu (godz. 10-18), a w razie potrzeby interwencje zapewnia całodobowo straż miejska. Kontakt ze SOR-em możliwy jest pod numerami telefonu (603 673 647, 662 957 681) w godzinach pracy ośrodka, a w pozostałych godzinach należy kontaktować się ze Strażą Miejską. Ośrodek w Spytkówkach również oferuje możliwość kontaktu telefonicznego. Przed samodzielnym transportem zwierzęcia warto uzyskać wskazówki dotyczące pierwszej pomocy.

Strona głównaPoznańNowe miejsce ratunku dla dzikich zwierząt w Poznaniu