piątek, 29 marca, 2024

Nowa nawierzchnia na Starym Rynku

Wniosek Poznania o dofinansowanie przebudowy płyty Starego Rynku uzyskał najwyższą notę w konkursie WRPO organizowanym przez Urząd Marszałkowski. Oznacza to, że szanse na uzyskanie przez miasto dotacji unijnej dla tej inwestycji są bardzo duże.

Komisja oceniająca przyznała projektowi rewitalizacji płyty Starego Rynku i ul. Jana Baptysty Quadro 42,5 punktu – najwięcej spośród wszystkich zgłoszonych w tym konkursie projektów.

– Wysoka punktacja i pozytywna ocena projektu odnowy płyty Starego Rynku są dla nas niezwykle ważne – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – To nasze architektoniczne dziedzictwo, o które musimy dbać. Chcemy, by ta przestrzeń była przyjazna i dostępna dla wszystkich mieszkańców. Dlatego mam nadzieję, że uzyskany wynik w znaczący sposób przybliża nas do pozytywnej decyzji Zarządu Województwa Wielkopolskiego w zakresie przyznania dofinansowania, a tym samym do realizacji tej inwestycji.

Uzyskanie pierwszego miejsca w konkursie marszałkowskim oznacza wysokie prawdopodobieństwo rozpoczęcia prac nad rewitalizacją płyty Starego Rynku już w 2019 roku. Pełny koszt renowacji to 53,3 mln zł. Miasto wnioskowało o blisko 30 mln zł dofinansowania.

Jak będzie wyglądać Rynek?

Kostka nie będzie szlifowana, ale kamienie zostaną odpowiednio wyselekcjonowane i ponownie ułożone na nowym podłożu tak, by nawierzchnia była płaska. Spoiny pomiędzy kamieniami będą dokładnie wypełnione, a chodniki wykonane zostaną z obecnych płyt granitowych i również będą wyrównane. Ewentualne szlifowanie kostki, jak na ul. Woźnej, odbędzie się dopiero w sytuacji, gdy nie uda się z istniejącego materiału uzyskać równego bruku. Nowa nawierzchnia zostanie też ułożona na 10 ulicach, które dochodzą do rynku (do ich pierwszego skrzyżowania).

Nowości będzie więcej: przed domkami budniczymi pojawi się szereg lamp i siedziska, a przy budynku Wagi i po obu stronach Odwachu staną wyspy zieleni z roślinami, które zapewnią cień i możliwość odpoczynku.

Inaczej niż obecnie będzie też po remoncie wyglądać ulica Jana Baptysty Quadro. Projektanci musieli uwzględnić, że będzie tam odbywać się wiele wydarzeń kulturalnych i zmienić ulicę w pasaż kultury. Znajdzie się w nim miejsce na mobilne elementy takie jak scena, meble miejskie (w tym siedziska) i czasowe zadaszenie. Autorzy koncepcji zaproponowali więc stalowe konstrukcje: słupy i rygle, w których umieszczone zostaną elementy oświetlenia. Stworzone w ten sposób ramy pozwolą na czasowe zadaszenie ulicy, będzie też można umieszczać na nich artystyczne instalacje. Przewidziano także miejsce na ewentualne zamontowanie bramek, przydatnych podczas organizowania imprez zamkniętych.

Przebudowa Starego Rynku odbywać się będzie w dwóch etapach, aby nie zamykać go całkowicie. Prace powinny się rozpocząć pod koniec 2019 roku, a zakończyć w 2021 roku.

Autor: UMP

Strona głównaPoznańNowa nawierzchnia na Starym Rynku