Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Nowa moneta i banknot kolekcjonerski w sprzedaży. Ogromne kolejki!

Kolekcjonerzy monet i banknotów od wczoraj stoją w długich kolejkach przed oddziałami Narodowego Banku Polskiego. Powodem jest nowa moneta i nowy banknot kolekcjonerki “Mikołaj Kopernik”, który 9 lutego trafił do sprzedaży.

Banknot można kupić nie tylko w oddziałach, ale także na stronie banku, jednak kolejki świadczą o tym, że kolekcjonerzy wyraźnie wolą kupowanie w realu niż wirtualnie. I w zasadzie trudno się dziwić, że ktoś, kto jest miłośnikiem monet i banknotów, woli je od razu po kupieniu zobaczyć na żywo i dotknąć…

A jest się czemu przyglądać i co podziwiać.
“Moneta o nominale 50 zł jest wykonana ze srebra, ma średnicę 45 milimetrów, masę 62,2 grama, gładki brzeg oraz wysoki relief” – informuje biuro prasowe NBP.- ” Moneta zawiera dodatkowy element – wklejkę bursztynową. Zostanie wyemitowana w nakładzie do 7000 sztuk. Banknot kolekcjonerski o nominale 20 zł został wyprodukowany na podłożu polimerowym (to drugi polimerowy banknot kolekcjonerski NBP). Banknot o wymiarach 150 x 77 mm zostanie wyemitowany w nakładzie do 100 000 sztuk”.

Moneta i banknot zostały wydane z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, który był, co już nie jest tak powszechnie znane, nie tylko genialnym astronomem, ale też lekarzem, ekonomistą i stategiem – dowodził obroną Olsztyna przed Krzyżakami. Absolwent uczelni w Krakowie, Bolonii i Padwie obronił doktorat z prawa kanonicznego w Ferrarze, a od 1503 r. pełnił funkcję kanonika warmińskiego, najpierw w Lidzbarku Warmińskim, później we Fromborku – z tym miastem jest najczęściej kojarzony – a później w Olsztynie. To we Fromborku miał napisać swoje najważniejsze dzieło “De revolutionibus orbium coelestium”, czyli “O obrotach sfer niebieskich”, które ukazało się drukiem dopiero w 1543 roku. Nie wiadomo, czy zdążył je zobaczyć przed śmiercią, która nastąpiła w maju tego roku.

Wydanie monety i banknotu to jeden z elementów obchodów rocznicy urodzin wielkiego astronoma. Będzie je można podziwiać także podczas kulminacji obchodów – Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który rozpocznie się w Toruniu 19 lutego i potrwa trzy dni.

Strona głównaWiadomości z PolskiNowa moneta i banknot kolekcjonerski w sprzedaży. Ogromne kolejki!