Sprawdzanie zgód TCF
środa, 1 maja, 2024

Nowa klinika onkologii dziecięcej w Poznaniu przyjęła pierwszych pacjentów

W Szpitalu Klinicznym im. K. Jonschera właśnie otwarto nowy pawilon Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej. W placówce będzie mogło się leczyć 48 dzieci i pierwsi mali pacjenci już tam są.

Nowy pawilon kliniki został otwarty 26 października, w Światowym Dniu Donacji i Transplantacji. Otwarcie nowego budynku, kolejnego kroku w rozwoju wielkopolskiej onkologii dziecięcej, świętowali wspólnie Fundacja DKMS, Stowarzyszenie Dzieciaki Chojraki oraz personel szpitala.

Nowy pawilon dysponuje ośmioma salami całodziennego pobytu oraz pokoje jedno- i dwuosobowe z zapleczem do całodobowego pobytu rodziców. Mają tu też swoją siejedzibę pracownia patomorfologii, pracownia immunologii hematologicznej, pracownia leku cytostatycznego, poradnia onkologiczna, a także gabinet znieczuleń ogólnych, stanowiska opieki neonatologicznej, gabinet laseroterapii, gabinet do prowadzenia wsparcia psychologicznego oraz sala rehabilitacyjna. To ogromny postęp, jeśli chodzi o przestrzeń.

– 19 sierpnia 2010 roku urodziła się moja druga córka, Hania – mówi Michał Pawłowski, tata małej pacjentki, bezpośrednio zaangażowany w budowę kliniki. – Miała być zdrowa. Chwilę później okazało się, że ma nowotwór. Znaleźliśmy się w klinice u profesora Jacka Wachowiaka. Na drewnianych krzesłach, w małej sali, w której były inne chore dzieci. Gdy doświadczy się czegoś takiego, to chce się zrobić coś, by polepszyć tę szpitalną rzeczywistość dzieci. Zaczęliśmy działać wspólnie, żeby zebrać fundusze. I powstał szpital, stworzony przez ludzi, którzy mieli wspólne marzenia, cele i wrażliwość. To ogromna zmiana na lepsze dla małych pacjentów, onkorodziców i personelu medycznego, który każdego dnia walczy o życie i zdrowie najmłodszych.

– Dotychczasowe warunki hospitalizacji były ciężkie – przyznaje prof. Jacek Wachowiak, kierownik Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej. – Sale w znacznej części były cztero- czy trzyłóżkowe. Leczenie onkologiczne jest długotrwałe i wymaga także zaplecza dla rodziców. Bardzo zależało mi na tym, aby stworzyć bezpieczne, komfortowe warunki dla małych pacjentów oraz ich rodziców i do tego dążyłem na przestrzeni ostatnich 10 lat. Udało się dzięki wsparciu m.in. Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego oraz Fundacji DKMS. A zatem nie po raz pierwszy okazało się, że niemożliwe staje się możliwe, jeśli spotyka się wielu życzliwych i gotowych do pomocy ludzi, na dodatek wrażliwych na cierpienie dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin.

Dzięki nowym warunkom poznańska klinika jest w stanie zapewnić kompleksowe wsparcie terapeutyczne nie tylko dzieciom starszym, ale również noworodkom. Niestety, zdarza się, że dzieci już pierwszego dnia życia muszą stanąć do walki z chorobą nowotworową.

– Po raz pierwszy utworzyliśmy dla dzieci młodszych stanowisko noworodkowe, neonatologiczne, ponieważ rozpoznajemy około 120 nowych zachorowań z całej Polski – wyjaśnia prof. Katarzyna Derwich, kierownik Oddziału V Kliniki OHiTP UM w Poznaniu. – Zdarza się, że dziecko rodzi się już z nowotworem, guzem litym czy białaczką i ono wymaga szczególnej opieki medycznej oraz specjalistycznych warunków leczenia. W klinice powstały duża i wspaniale wyposażona pracownia rehabilitacji, apteka leku cytostatycznego, a także znakomita pracowania patomorfologii oraz cytofluorometrii. Myślę, że nastąpił skok cywilizacyjny w porównaniu z warunkami, które dotąd mieliśmy. To stwarza warunki do dalszego rozwoju onkologii dziecięcej.

Całkowity koszt nowego pawilonu kliniki to 31,6 mln złotych, z czego ponad 30 mln pochodziło z dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa. Prawie 2 mln złotych, które były potrzebne na wkład własny oraz zmiany w projekcie, zapewniła Fundacja DKMS.

– Z dumą i ogromnym wzruszeniem patrzymy na nowo wybudowaną klinikę – mówi Ewa Magnucka-Bowkiewicz, prezes Fundacji DKMS. – Cieszymy się, że Fundacja DKMS mogła być częścią tego niezwykle ważnego projektu, dzięki któremu mali pacjenci będą przechodzić przez leczenie onkologiczne w komfortowych warunkach. Fundacja DKMS od 2018 roku realizuje Program Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów, który stanowi dopełnienie naszej misji.

Każdego roku w Polsce diagnozuje się około 1100 – 1200 przypadków nowych zachorowań na nowotwory u dzieci. Najczęściej występujące to: guzy mózgu, chłoniaki, mięsaki oraz nowotwory układu krwiotwórczego, zwłaszcza białaczka. W przypadku nowotworów krwi, gdy leczenie nie przynosi efektów, często jedyną szansą na powrót dziecka do zdrowia jest transplantacja krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej lub szpiku kostnego od dawcy niespokrewnionego. W Polsce każdego roku około 120 dzieci otrzymuje krwiotwórcze komórki macierzyste od “bliźniaka genetycznego”.

 

Strona głównaPoznańNowa klinika onkologii dziecięcej w Poznaniu przyjęła pierwszych pacjentów