piątek, 23 lutego, 2024

Nowa infrastruktura rowerowa i zieleń na Starym Mieście w Poznaniu

W centrum Poznania trwa budowa ścieżki rowerowej o długości blisko 1,5 km, przebiegającej wzdłuż ulic Estkowskiego, Małe Garbary, Wolnica i Solnej.

Inwestycja ta nie ogranicza się jedynie do stworzenia wygodnej i bezpiecznej trasy dla cyklistów. Przy okazji jej realizacji, miejsce to zyskuje również szereg ulepszeń, które poprawiają komfort zarówno rowerzystów, jak i pieszych. Miasto zdecydowało się na zasadzenie dodatkowej zieleni, wprowadzając do miejskiej przestrzeni 15 platanów klonolistnych oraz ponad 3000 krzewów, w tym forsycji, berberysów, irg i róż. Dopełnieniem są nowo zakładane trawniki, które dodają terenom miejskim naturalnego charakteru.

Zaawansowane są również prace przy infrastrukturze drogowej. Wymieniane są chodniki, które przed rozpoczęciem prac były w niezadowalającym stanie, a teraz uzyskują nową, trwałą nawierzchnię. Przebudowie ulegają także przystanki autobusowe, co już zaobserwować można było w przypadku przystanku Małe Garbary. Wkrótce nastąpi ułożenie ostatniej warstwy nawierzchni na ścieżce rowerowej, co jednak możliwe jest dopiero po wznowieniu pracy wytwórni masy bitumicznej w cieplejszym okresie roku.

Projekt ten wpisuje się w Program Rowerowy Miasta Poznania i ma na celu ułatwienie dojazdu do centrum miasta oraz stworzenie komfortowej trasy do popularnych terenów rekreacyjnych. Odbywa się to poprzez rozbudowę i modernizację istniejących przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych, jak również poprzez wprowadzenie nowych rozwiązań w zakresie sygnalizacji świetlnej.

Projekt uwzględnia również potrzeby osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi, wprowadzając system oznaczeń fakturowych, aby zapewnić im bezpieczne poruszanie się. W ramach prac drogowych realizowane jest również odwodnienie pasa drogowego oraz montaż nowego oświetlenia. Z myślą o rowerzystach, wzdłuż trasy wyznaczone zostaną miejsca odpoczynku wyposażone w ławki, stojaki rowerowe i kosze na śmieci.

Źródło: PIM
Strona głównaPoznańNowa infrastruktura rowerowa i zieleń na Starym Mieście w Poznaniu