Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Nowa Estrada Poznańska

Jak będzie wyglądać nowa Estrada Poznańska? Na to pytanie odpowie ogłoszony właśnie konkurs. Jego jury liczy na doświadczonych architektów, którzy zmienią budynek w pełni funkcjonalną i dostępną dla osób z niepełnosprawnościami siedzibę instytucji. Zwycięzców poznamy w kwietniu 2019 roku.

-Budynek, w którym funkcjonuje Estrada, ma już ponad 100 lat i nigdy nie był przystosowany do działania jakiejkolwiek instytucji kulturalnej – mówi Jadwiga Troczyńska, zastępca dyrektora Estrady Poznańskiej. – Przebudowa to dla nas być albo nie być. Stąd projekt “Nowa Masztalarska”.

Jednym z głównych problemów, z jakimi muszą borykać się pracownicy Estrady i uczestnicy wydarzeń kulturalnych, jest brak klimatyzacji, uciążliwy szczególnie latem. Bardzo ważne jest też dostosowanie warunków całej instytucji dla osób z niepełnosprawnościami – do tej pory osoby poruszające się na wózkach były wnoszone na spektakle przez pracowników. W efekcie część oferty kulturalnej obiektu była niedostępna dla mieszkańców.

Istotne jest też zagospodarowanie skweru, który znajduje się przed siedzibą na Masztalarskiej. Jeszcze do niedawna parkowały tam samochody – dzisiaj jest to strefa kulturalna i miejsce wypoczynku dla gości. Nowa Masztalarska chce otwierać się na mieszkańców również zewnętrznie, a nie tylko wewnętrznie.

– Planujemy gruntownie zmodernizować to miejsce po to, aby stało się wizytówką naszego miasta – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Chcemy zaprosić naszych mieszkańców w dobre, godne miejsce. Chcemy przywrócić Estradzie dawny blask, aby jeszcze bardziej tętniła życiem kulturalnym. Estrada powinna mieć siedzibę na miarę XXI wieku i zapewniam, że tak się stanie. Ogłoszony dziś konkurs to szansa, że zgłoszą się tu najlepsze pracownie i wygra naprawdę dobry projekt.

Konkurs na koncepcję przebudowy budynku przy Masztalarskiej będzie dwuetapowy. W pierwszym etapie sąd konkursowy oceni portfolio i opis wizji modernizacji siedziby Estrady Poznańskiej. Do drugiego etapu dopuszczonych zostanie pięciu uczestników, którzy uzyskają najwyższą liczbę punktów. Autor zwycięskiej pracy zostanie zaproszony do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Przy ocenie najbardziej liczyć się będzie nowatorskie podejście do historycznej przestrzeni miejskiej, funkcjonalność i estetyka. Zewnętrzny wygląd budynku od strony ulicy nie będzie istotnie zmieniany, ale planowane są modyfikacje w obrębie dziedzińca i wnętrz.

– Zakładamy, że mimo mocnych ram konserwatorskich uda się wprowadzić nowoczesność – mówi Bartosz Dawid Jarosz, sędzia referent konkursu “Nowa Masztalarska”, wiceprzewodniczący Rady Wielkopolskiej Okręgowej Izby Architektów. – Miejmy nadzieję, że nasze założenia zostaną zrealizowane i dostosowane do przepisów prawnych – mówię tutaj m.in. o zadaszeniu dziedzińca, czy sugestiach dotyczących sali teatralnej i zaplecza.

W konkursie przewiduje się nagrody dla najlepszych trzech prac:

I miejsce – 30 000,00 zł

II miejsce – 15 000,00 zł

III miejsce – 10 000,00 zł

Szacowane koszty przebudowy to około 40 mln zł. Pieniądze pochodzą z budżetu miasta.

Autor: UMP

Strona głównaPoznańNowa Estrada Poznańska