Niższe pensje nauczycieli to efekt pomyłki. Rzecznik rządu przeprosił za „nieścisłości legislacyjne”

szkoła fot. UMP

Jeszcze wczoraj Ministerstwo Edukacji i Nauki informowało o „rzekomym zaniżaniu wynagrodzeń nauczycieli” i apelowało o niewprowadzanie w błąd. Dziś rzecznik rządu Piotr Müller przyznał, że niższe pensje to błąd systemu i przeprosił pedagogów.

Od kilku dni nauczyciele alarmują, że dostają niższe pensje, a powodem sa zmiany w rozliczeniach spowodowane Polskim ładem. Resort edukacji temu zaprzeczał i opublikował specjalne oświadczenie: „Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że zakończyło się spotkanie z kuratorami oświaty z całej Polski. Dotyczyło ono rzekomego zaniżania wynagrodzeń nauczycieli, które miałoby wynikać z wejścia w życie przepisów z zakresu Polskiego Ładu. Żaden kurator oświaty nie potwierdził tego rodzaju sytuacji. W związku z tym MEiN apeluje o niewprowadzanie w błąd opinii publicznej”.

Nauczyciele mieli rację

Dziś jednak rzecznik rządu Piotr Müller na konferencji prasowej przyznał, że nauczyciele mieli rację, wynagrodzenia były za niskie i zostanie wykonana korekta rozporządzenia, by ci, którzy dostali niższe wynagrodzenia, dostali wyrównanie już w lutym. Według niego musiało dojść do złego naliczania zaliczki za podatek dochodowy, co z kolei może wynikać z pewnej nieścisłości przepisów. Ale, jak zaznaczył, przy każdej reformie takie nieścisłości mogą się zdarzyć.

Wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymowski zapewnił, że problem jest marginalny, a spowodował go wyłącznie błąd w naliczaniu zaliczki na podatek dochodowy przez pracodawcę. Ogólnie dzięki Polskiemu Ładowi nauczyciel stażysta dostanie 1700 złotych więcej rocznie, kontraktowy – 1400 zł, mianowany – 500 zł więcej. A dla nauczycieli dyplomowanych Polski Ład jest neutralny z punktu widzenia płacenia podatku.

Przyczyn niższych wynagrodzeń może być kilka

Jednak wiceminister Jan Sarnowski jest zdania, że przyczyn wypłaty niższych wynagrodzeń może być kilka: na przykład złożenie wniosku o rezygnacji z ulgi dla klasy średniej, który nie był potrzebny, brak złożenia PIT2, albo wykonywanie przez nauczyciela pracy w kilku placówkach na część etatu, ale w żadnej za wynagrodzenie osiągające poziom płacy minimalnej.

Jak zapowiedział wiceminister, resort zamierza wprowadzić takie zmiany legislacyjne, by rozwiązać wszystkie te problemy. Zmienione zostaną między innymi zasady składania PIT2 i wniosków o niestosowanie ulgi dla klasy średniej. Zostanie też przygotowany cały pakiet działań informacyjnych i szkoleniowych dla księgowych, by wyjaśnić im rozwiązania podatkowe Polskiego Ładu.

Na razie odpowiedzi można szukać na stronie Polskiego Ładu, a od połowy stycznia w każdym urzędzie skarbowym będzie dyżurował ekspert, do którego będzie można się udać z wątpliwościami.

Źródło: TVN24