Sprawdzanie zgód TCF
niedziela, 28 kwietnia, 2024

Niezwykły koncert. Do Poznania przyjechał znany zespół ze Szwajcarii

Szwajcarscy muzycy z zespołu Les Cors en Coeur, grający na rogach alpejskich, wystąpili na wyjątkowym koncert w parku im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Z tej okazji przyjechał do stolicy Wielkopolski Matthias Dettling, chargé d'affaires Szwajcarii.

Zespół ze Szwajcarii gościł w Poznaniu na zaproszenie organizatorów V Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa, który odbywał się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Dodatkowo muzyków można było posłuchać 25 sierpnia w parku A. Mickiewicza, a występ został zorganizowany we współpracy Ambasady Szwajcarii z Urzędem Miasta Poznania. Z kolei 26 sierpnia goście ze Szwajcarii wystąpili z koncertem w Muzeum Ziemi Średzkiej.

Matthias Dettling był z wizytą w Poznaniu już trzeci raz i zapewnił, że zawsze przyjeżdża do stolicy Wielkopolski z ogromną przyjemnością.
– To piękne miasto, możecie być z niego dumni – mówił podczas spotkania z Mariuszem Wiśniewskim, zastępcą prezydenta Poznania. – Wcześniej przyjeżdżałem tu m.in z okazji Festiwalu Malta. Teraz przed nami wyjątkowy koncert – dziękuję za pomoc przy jego zorganizowaniu. Mam nadzieję, że będzie się podobał poznaniakom.

– Cieszę się, że mogę powitać w Poznaniu muzyków zespołu Les Cors en Coeur – mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Szwajcaria ma bogatą tradycję muzyki ludowej, a róg alpejski jest z nią nierozerwalnie związany. Trudno się dziwić, że mimo dość wymagającego charakteru tego instrumentu, potencjał rogu alpejskiego dostrzega coraz więcej zawodowych muzyków.

Róg alpejski osiąga długość nawet 4 metrów i tradycyjnie jest wykonany z drewna jodłowego. Ponieważ jodły rosnące na zboczach Alp są wygięte pod wpływem wiejących wiatrów – rogi także mają wygięty kształt, a zazwyczaj są łączone z dwóch lub trzech części. W Polsce również występuje podobny instrument – to trombita.

Obecnie rogi alpejskie wykonuje się także z materiałów syntetycznych, takich jak włókna szklane czy węglowe, co pozwala na budowę znacznie okazalszych instrumentów – najdłuższy dotychczas zbudowany róg ma 46 metrów długości! W 2018 r., podczas koncertu z okazji 50-lecia Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, zagrał Carlo Torlontano, wirtuoz gry na rogu alpejskim.

Źródło: UMP
Strona głównaKulturaNiezwykły koncert. Do Poznania przyjechał znany zespół ze Szwajcarii