Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Nielegalne parkowanie to największy problem w mieście. Dla strażników miejskich

Ponad 45 tysięcy zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania i 49 tysięcy interwencji strażników miejskich z tego powodu. Nadal parkowanie niezgodnie z prawem jest największym problemem, z którym walczą strażnicy miejscy.

Jak wynika z podsumowania, które co roku przygotowuje poznańska straż miejska, w 2021 roku dyżurni straży miejskiej przyjęli 45 018 zgłoszeń mieszkańców dotyczących uciążliwości powodowanych źle zaparkowanymi pojazdami. Z kolei te zgłoszenia przełożyły się na ponad 49 000 interwencji strażników.

– Samochody zaparkowane na przejściach dla pieszych, na chodnikach bez zachowania 1,5 metrowej szerokości przejścia dla pieszych, na skrzyżowaniach, w bramach wjazdowych, na odcinkach dróg objętych zakazem zatrzymywania się lub postoju, czy poza miejscami wyznaczonymi w strefie zamieszkania – wylicza Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy straży miejskiej. – To najczęściej powtarzające się wykroczenia popełniane przez kierowców. To blisko 60 proc. wszystkich interwencji realizowanych przez strażników w ubiegłym roku.

Dlaczego kierowcy parkują niezgodnie z prawem?
– Powody są różne – wyjaśnia rzecznik. – Od unikania opłaty za strefę płatnego parkowania, ignorowanie podstawowych przepisów ruchu drogowego, konieczność szukania wolnych, a zarazem bezpłatnych miejsc postojowych, aż po brak myślenia i przewidywania możliwych konsekwencji.

Walka z nielegalnym parkowaniem to uciążliwe zajęcie: strażnicy oprócz wręczania mandatów i nakładania blokad (ogółem środki prawne zastosowano wobec 42 126 kierowców, 880 pieszych i 481 rowerzystów) wydali także 2 374 dyspozycji odholowania samochodów pozostawionych w miejscach zabronionych, które zagrażały bezpieczeństwu lub tamowały ruch (art. 130a Upord), odholowali 178 samochodów z miejsc zastrzeżonych dla niepełnosprawnych, doprowadzili do usunięcia 983 wraków oraz interweniowali wobec 1 893 kierowców, którzy parkowali pojazdy na terenach zielonych.

Niejako przy okazji, współpracując z ZDM, 123 razy strażnicy doprowadzili do poprawienia nieprawidłowo ustawionych kontenerów na gruz i inne odpady poremontowe, a do zarządców dróg skierowali 2 373 uwag i wniosków dotyczących awarii i uszkodzeń urządzeń drogowych.

Liczby robią wrażenia – niestety, nie na kierowcach. Mamy co prawda dopiero drugi miesiąc 2022 roku, ale z danych już wynika, że ten rok nie zapowiada się lepiej niż poprzedni, jeśli chodzi o parkowanie niezgodne z prawem. Tylko w styczniu strażnicy interweniowali ponad 4 000 razy wobec źle parkujących kierowców.

https://www.facebook.com/sm.poznan/posts/314398904054219

Źródło: SMMP
Strona głównaPoznańNielegalne parkowanie to największy problem w mieście. Dla strażników miejskich