W Poznaniu otwarto wystawę poświęconą polskim kryptologom, którzy przyczynili się do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Ekspozycja, zatytułowana “Złamanie szyfru Enigmy”, została zainaugurowana 25 lipca w holu głównym Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Wystawa ma na celu przybliżenie zwiedzającym osiągnięć polskich matematyków i kryptologów, którzy odegrali kluczową rolę w rozszyfrowaniu Enigmy podczas II wojny światowej. Inicjatywa ta zbiega się z kilkoma ważnymi rocznicami związanymi z polskimi kryptologami. W lipcu obchodzono 116. rocznicę urodzin Henryka Zygalskiego oraz 115. rocznicę urodzin Jerzego Różyckiego, a w sierpniu przypada 119. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego.
Data otwarcia wystawy nie jest przypadkowa – nawiązuje do konferencji “X-Y-Z”, która odbyła się 25 lipca 1939 roku w ośrodku Biura Szyfrów w Pyrach pod Warszawą. Podczas tego spotkania polscy kryptolodzy podzielili się z brytyjskimi i francuskimi sojusznikami swoimi metodami deszyfrowania Enigmy.
Wystawa podkreśla znaczenie polskiego wkładu w rozwój kryptografii i jego wpływ na przebieg II wojny światowej.
Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających przez dwa miesiące, do 25 września 2024 roku. Stanowi ona ważną inicjatywę edukacyjną, przypominającą o kluczowej roli polskich naukowców w historii kryptografii i II wojny światowej. Autorem wystawy jest Witold Sobócki z Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu.