Poznań przygotowuje się do obchodów Światowego Dnia Mózgowego Porażenia Dziecięcego, który przypada 6 października. Z tej okazji w mieście organizowany jest cykl wydarzeń mających na celu zwiększenie świadomości na temat tej choroby oraz okazanie wsparcia osobom nią dotkniętym i ich rodzinom.
Stowarzyszenie “Żurawinka” pod honorowym patronatem prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka zainicjowało Poznański Miesiąc Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Rozpoczął się on 30 września spotkaniem wolontariuszy i obejmuje szereg różnorodnych wydarzeń.
W ramach obchodów zaplanowano między innymi spotkanie z Iwoną Nowak, założycielką przedszkola specjalnego “Bartek”, warsztaty rękodzieła dla matek opiekujących się dorosłymi osobami z MPD, oraz panel dyskusyjny z udziałem przedstawicieli instytucji i organizacji pozarządowych działających na rzecz osób z tą chorobą w Poznaniu.
Kulminacją wydarzeń będzie akcja zaplanowana na niedzielę, 6 października. O godzinie 12:00 pod poznańskimi koziołkami na Starym Rynku zbiorą się mieszkańcy miasta, by wziąć udział w flash mobie z użyciem zielonych batut. Następnie uczestnicy przejdą w korowodzie na ulicę J.B. Quadro, gdzie o 12:30 rozpocznie się Międzypokoleniowa Sesja Muzyczna.
Przez cały październik w Centrum Inicjatyw Rodzinnych będą odbywać się cotygodniowe zajęcia poświęcone tematyce MPD. Zaplanowano między innymi spotkanie z paraolimpijką Kingą Kozą oraz przedstawicielami organizacji Szerpowie Nadziei, którzy opowiedzą o sporcie i turystyce osób z mózgowym porażeniem dziecięcym.
Czym jest mózgowe porażenie dziecięce?
Mózgowe porażenie dziecięce (MPD) to grupa trwałych zaburzeń rozwoju ruchu i postawy, powodujących ograniczenie aktywności, które są wynikiem uszkodzenia rozwijającego się mózgu płodu lub niemowlęcia. Schorzenie to wpływa na zdolność kontrolowania mięśni i koordynacji ruchowej, a jego objawy mogą się różnić w zależności od stopnia i lokalizacji uszkodzenia mózgu. MPD może objawiać się sztywnością mięśni, problemami z równowagą, niekontrolowanymi ruchami lub kombinacją tych symptomów.
Oprócz trudności motorycznych, osoby z MPD mogą doświadczać również innych problemów, takich jak zaburzenia mowy, trudności w uczeniu się, problemy ze wzrokiem lub słuchem. Mimo że MPD jest nieuleczalne, wczesna diagnoza i odpowiednia terapia mogą znacznie poprawić jakość życia pacjentów i pomóc im osiągnąć większą niezależność.