Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu wydała komunikat dotyczący sytuacji hydrologicznej na podległym jej terenie. Według informacji z godziny 11:00, służby terenowe nie odnotowały znaczących uszkodzeń ani zagrożeń. Szczególną uwagę poświęca się południowej części dyrekcji, obejmującej nadleśnictwa Kalisz, Karczma Borowa, Góra Śląska, Krotoszyn oraz południową część nadleśnictwa Piaski, ze względu na zlewnie Odry i Baryczy.
W tych rejonach lokalnie zaobserwowano wezbrania z przekroczeniem stanów alarmowych na Baryczy i Odrze. Leśnicy prowadzą ciągły monitoring sytuacji i na bieżąco raportują o nowych zdarzeniach. Dyrekcja utrzymuje stały kontakt z samorządami oraz Wydziałem Zarządzania Kryzysowego Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu.
Służby leśne przygotowują się do ewentualnego przejścia fali powodziowej na Odrze oraz do wsparcia kolegów z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Dyrektor RDLP w Poznaniu wydał polecenie nadleśniczym, aby maksymalnie wykorzystali możliwości urządzeń hydrotechnicznych, zgodnie z aktualnymi pozwoleniami wodnoprawnymi. Celem tego działania jest jak najdłuższe zatrzymanie wody w lasach, co stanowi jeden z efektów małej retencji leśnej, wspomagającej przeciwdziałanie kumulacji fali powodziowej.
W związku z zaistniałą sytuacją, Lasy Państwowe apelują do mieszkańców o śledzenie komunikatów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz alertów Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Ze względu na prognozowane silne porywy wiatru i rozmoknięty grunt, co zwiększa ryzyko upadku drzew, zaleca się powstrzymanie od wycieczek do lasu w najbliższych dniach.