Pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie rozbudowy ulicy Lechickiej zgromadziło kilkudziesięciu zainteresowanych mieszkańców Poznania. To początek procesu zbierania opinii dotyczących planowanych zmian na odcinku od ulicy Murawa do skrzyżowania z ulicami Wojciechowskiego i Piątkowską.
Do spotkania doszło wczoraj w Zespole Szkolno-Przedszkolny nr 12 na osiedlu Zwycięstwa. Na spotkanie przybyli przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich oraz Poznańskich Inwestycji Miejskich, którzy odpowiadali na pytania mieszkańców dotyczące planowanej inwestycji.
Podczas spotkania mieszkańcy mieli możliwość indywidualnych konsultacji z projektantami koncepcji. Na miejscu obecni byli również pracownicy Urzędu Miasta Poznania, którzy służyli wsparciem przy wypełnianiu elektronicznej ankiety dotyczącej projektu.
Dla osób, które nie mogły uczestniczyć w pierwszym spotkaniu, zaplanowano dodatkowy dyżur konsultacyjny. Odbędzie się on 27 listopada w XX Liceum Ogólnokształcącym na osiedlu Wichrowe Wzgórze 111. Punkt będzie dostępny dla zainteresowanych w godzinach od 17:00 do 20:00.
Zmiany na ulicy Lechickiej w Poznaniu
Zarząd Dróg Miejskich przedstawił koncepcję modernizacji tej kluczowej ulicy. Największe utrudnienia występują na odcinku między ulicami Murawa a Połabską, gdzie kierowcy muszą poruszać się jednojezdniową drogą z pojedynczym pasem ruchu w każdym kierunku. Problematyczne są również skrzyżowania, na których tworzą się korki spowodowane niedostateczną liczbą wlotów, mimo że pozostała część trasy posiada po dwa pasy ruchu.
Przedstawiona przez ZDM koncepcja zakłada rozbudowę całego modernizowanego fragmentu do dwóch jezdni z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. W projekcie uwzględniono także kompleksową modernizację skrzyżowań oraz budowę infrastruktury dla pieszych i rowerzystów wzdłuż obu stron jezdni.
Inwestycja ma szczególne znaczenie ze względu na lokalizację ulicy Lechickiej, która stanowi część drogi krajowej DK92 i łączy skrzyżowanie ulic Serbskiej i Bałtyckiej z rondem Obornickim. Jej usytuowanie na granicy czterech intensywnie zabudowanych dzielnic sprawia, że modernizacja będzie miała istotny wpływ na życie znacznej części mieszkańców miasta.
W projekcie duży nacisk położono na aspekty środowiskowe. Projektanci zadbali o minimalizację ingerencji w istniejącą zieleń, planując jednocześnie nasadzenia rekompensacyjne.
Konsultacje społeczne potrwają do 29 listopada. Po ich zakończeniu ZDM dokona analizy wszystkich zgłoszonych uwag pod kątem możliwości ich implementacji w projekcie. Wyniki zostaną opublikowane na stronie internetowej ZDM w terminie miesiąca od zakończenia procesu konsultacji.