wtorek, 14 stycznia, 2025

Poznańskie przystanki z historią w tle. Ważne zmiany od stycznia

Od 1 stycznia 2024 roku pasażerowie komunikacji miejskiej w Poznaniu będą korzystać z trzech przystanków o nowych nazwach. Zmiany nazewnictwa nawiązują do znajdujących się w pobliżu historycznych obiektów, co ma ułatwić orientację w terenie.

Poznańskie przystanki zyskają nazwy, które będą odzwierciedlać topografię miasta i jego historyczne dziedzictwo. Na tabliczkach pojawią się odwołania do charakterystycznych budynków znajdujących się w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Jedną z lokalizacji objętych zmianami jest przystanek przy ulicy 27 Grudnia. Do jego nazwy zostanie dodane określenie “Teatr Polski”, nawiązujące do znajdującej się w pobliżu instytucji kulturalnej. Zmiana zbiega się ze zbliżającą się 150. rocznicą powstania teatru, który został otwarty w 1875 roku. Placówka ta odegrała szczególną rolę w okresie zaborów, stając się ważnym ośrodkiem polskiej kultury w pruskim wówczas Poznaniu.

Kolejna modyfikacja dotyczy przystanku przy Bibliotece Uniwersyteckiej UAM na ulicy Ratajczaka. Obecnie służy on jedynie liniom turystycznym, jednak po ukończeniu nowej trasy tramwajowej będą się tu zatrzymywać regularne składy kursujące z Wildy i Dębca. Historia tego miejsca sięga początku XX wieku – biblioteka rozpoczęła działalność w październiku 1919 roku i nieprzerwanie (z wyjątkiem okresu II wojny światowej) służy społeczności akademickiej oraz mieszkańcom miasta.

Istotne zmiany dotyczą także przystanku przy ulicy Św. Marcin, który otrzyma nową nazwę zgodną z nazwą ulicy – „Św. Marcin”. Obecnie zatrzymują się na nim tramwaje linii 2, 3, 5, 9, 13, 16, 19 oraz linie nocne 201 i 202.

Patrona ulicy Ratajczaka – Franciszka Ratajczaka, pierwszego poległego powstańca wielkopolskiego – będą upamiętniać nowe przystanki. Zostaną one zlokalizowane przy skrzyżowaniu z ulicami Ogrodową i Powstańców Wielkopolskich, w ramach powstającej trasy tramwajowej.

Nowe oznaczenia są już widoczne na wiatach przystankowych. Po Nowym Roku informacje te znajdą się w elektronicznych rozkładach jazdy oraz stopniowo będą pojawiać się na tablicach informacyjnych dla pasażerów.

Źródło: UMP / ZTM
Strona głównaPoznańPoznańskie przystanki z historią w tle. Ważne zmiany od stycznia