Poznań zyskał najnowocześniejsze laboratorium kryminalistyczne w Polsce, które ma zrewolucjonizować proces wykrywania przestępstw i poprawić bezpieczeństwo mieszkańców.
W stolicy Wielkopolski otwarto nowe, zaawansowane technologicznie laboratorium kryminalistyczne, które ma znacząco wpłynąć na skuteczność pracy organów ścigania. Obiekt, zlokalizowany na Jeżycach przy ulicy Mansfelda, jest odpowiedzią na rosnące potrzeby w zakresie analizy dowodów i wykrywania przestępstw.
Nowa placówka to imponujący, sześciokondygnacyjny budynek o powierzchni użytkowej sięgającej prawie 7000 metrów kwadratowych. Wyposażony jest w podziemny parking oraz nowoczesną infrastrukturę towarzyszącą. Wewnątrz znajdują się specjalistyczne pracownie z zaawansowanym sprzętem do badań genetycznych, analizy substancji psychoaktywnych oraz badań balistycznych.
Laboratorium zatrudnia 73 osoby, w tym 58 funkcjonariuszy policji i 15 pracowników cywilnych. Co istotne, aż 37 osób z personelu pełni funkcję biegłych sądowych. Eksperci pracujący w placówce nie tylko prowadzą badania i wydają opinie dla różnych służb państwowych, ale również uczestniczą w oględzinach miejsc zbrodni, prowadzą szkolenia i działania edukacyjne.
Inwestycja, której koszt wyniósł blisko 114 milionów złotych, została sfinansowana ze środków Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władz samorządowych. Budowa trwała niespełna dwa lata, a uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego miało miejsce 19 kwietnia 2023 roku.
Prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, podkreślił znaczenie tej inwestycji dla poprawy warunków pracy ekspertów policyjnych oraz jej potencjalny wpływ na zwiększenie wykrywalności przestępstw.
Nowe laboratorium spełnia wymagania europejskich placówek kryminalistycznych i posiada certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji w zakresie badań genetycznych i daktyloskopijnych.
Warto dodać, że w ramach inwestycji powstanie również specjalistyczna pracownia rekonstrukcji wypadków drogowych. Ponadto, laboratorium współpracuje z Urzędem Miasta Poznania w zakresie szkoleń dotyczących kontroli autentyczności dokumentów publicznych.