Mieszkańcy Poznania mają czas do końca lipca na złożenie wniosku o dofinansowanie wymiany przestarzałych źródeł ogrzewania. Program Kawka Bis oferuje wsparcie sięgające nawet 37 tysięcy złotych, jednak kwoty dotacji będą w kolejnych latach maleć.
Od początku stycznia poznaniacy złożyli około 80 wniosków o dofinansowanie wymiany nieekologicznych pieców. Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta przygotował już umowy dla większości wnioskodawców, opiewające łącznie na 775 tysięcy złotych.
Program miejski przewiduje różne poziomy wsparcia, uzależnione od wybranego rozwiązania grzewczego. Najwyższe dofinansowanie, sięgające 37 tysięcy złotych, można otrzymać na instalację pompy ciepła w połączeniu z fotowoltaiką. Na samo ogrzewanie gazowe miasto oferuje do 13 tysięcy złotych, natomiast przyłączenie do sieci ciepłowniczej lub montaż ogrzewania elektrycznego wspierane jest kwotą do 11 tysięcy złotych.
Mieszkańcy powinni się spieszyć nie tylko ze względu na termin składania wniosków. Za użytkowanie przestarzałych pieców grozi obecnie kara do 5 tysięcy złotych. Wynika to z uchwały Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z grudnia 2017 roku, która wprowadziła ograniczenia w eksploatacji instalacji spalających paliwa stałe.
Proces aplikowania o wsparcie został maksymalnie uproszczony. Wnioski można składać elektronicznie przez ePUAP lub osobiście w punktach na ul. Gronowej. Dostępna jest również opcja wysyłki dokumentów pocztą tradycyjną. Warunkiem otrzymania dotacji jest posiadanie sprawnego pieca węglowego, który zostanie wymieniony dopiero po podpisaniu umowy.
Beneficjenci programu muszą pamiętać o terminie rozliczenia inwestycji, wyznaczonym na 31 października. Wszystkie prace modernizacyjne powinny być zgodne z prawem budowlanym. Szczegółowych informacji udzielają pracownicy infolinii Poznań Kontakt (tel. 61 646 33 44).
Warto zaznaczyć, że właściciele pieców kaflowych mają czas na ich likwidację tylko do końca 2025 roku. Program Kawka Bis stanowi więc istotne wsparcie w dostosowaniu się do nowych przepisów, zwłaszcza że w kolejnych latach wysokość dotacji będzie systematycznie spadać.