Dwujęzyczna tablica pamiątkowa poświęcona Pawłowi Edmundowi Strzeleckiemu, wybitnemu badaczowi i podróżnikowi pochodzącemu z Poznania, została uroczyście odsłonięta we wtorek, 25 marca 2025 roku na fasadzie Domu Polonii przy Starym Rynku. To kolejna inicjatywa utrwalająca pamięć o człowieku, który jako pierwszy Polak w celach naukowych odbył podróż dookoła świata.
Paweł Edmund Strzelecki, urodzony w podpoznańskiej Głuszynie, to postać o międzynarodowym znaczeniu, która odegrała istotną rolę w historii światowej eksploracji oraz działalności humanitarnej. Jako badacz i odkrywca zapisał się na kartach historii m.in. zdobywając i nadając nazwę najwyższemu szczytowi Australii – Górze Kościuszki, oddając tym samym hołd polskiemu bohaterowi narodowemu.
Poznań systematycznie pielęgnuje pamięć o swoim wybitnym mieszkańcu. Rok 2023 został ogłoszony przez Sejm RP oraz Radę Miasta Poznania Rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego. Kontynuacją tych działań było podpisanie w marcu 2024 roku listu intencyjnego przez Miasto Poznań, Bibliotekę Raczyńskich oraz Wydawnictwo Miejskie Posnania, zakładającego coroczne popularyzowanie osiągnięć tego niezwykłego podróżnika.
Uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy odbyła się 25 marca w samo południe na ścianie Domu Polonii przy Starym Rynku 51, gdzie swoją siedzibę ma Stowarzyszenie Wspólna Polska. Tablica pamiątkowa została wykonana w dwóch wersjach językowych. Warto przypomnieć, że ten wybitny badacz jako pierwszy Polak odwiedził w celach naukowych wszystkie kontynenty z wyjątkiem Antarktydy, okrążając kulę ziemską.
Działalność Strzeleckiego wykraczała poza odkrycia geograficzne. W latach 40. XIX wieku odegrał on ważną rolę w niesieniu pomocy dzieciom w Irlandii podczas wielkiego głodu, który dotknął ten kraj. Jego zaangażowanie w działalność społeczną i charytatywną stanowi równie ważną część jego spuścizny, co osiągnięcia naukowe.