Mieszkańcy województwa wielkopolskiego mogą korzystać z 42 punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej podczas nadchodzących świąt i weekendów. Po raz pierwszy pomoc będzie świadczona w nowej lokalizacji przy ul. Grunwaldzkiej 55 w Poznaniu.
W województwie wielkopolskim działa rozbudowana sieć punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, potocznie nazywanych “wieczorynkami”. Placówki te są dostępne dla pacjentów w okresie świątecznym oraz podczas weekendów, gdy standardowe przychodnie POZ pozostają zamknięte.
Mieszkańcy regionu mają do dyspozycji 42 takie punkty, których dokładne adresy można znaleźć na stronie internetowej NFZ w Poznaniu. Co istotne, pacjenci nie są przypisani do konkretnej placówki – mogą skorzystać z pomocy w dowolnym punkcie, nawet przebywając poza miejscem zamieszkania.
W okresie świąteczno-noworocznym punkty NiŚOZ będą funkcjonować według specjalnego harmonogramu. Dyżury rozpoczną się o 18:00 w Wigilię i potrwają do 8:00 27 grudnia. Następnie placówki wznowią pracę o 18:00 tego samego dnia i będą przyjmować pacjentów do 8:00 30 grudnia. W Sylwestra pomoc będzie świadczona od 18:00, a zakończy się 2 stycznia o 8:00. Ostatni świąteczny dyżur rozpocznie się 3 stycznia o 18:00 i potrwa do 7 stycznia do 8:00.
Ważną zmianą jest przeniesienie Izby Przyjęć i punktu NiŚOZ Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Poznaniu do nowego budynku przy ul. Grunwaldzkiej 55. W związku z tym zamknięto dotychczasowe lokalizacje przy ul. Przybyszewskiego 49 i Długiej 1/2.
Z pomocy w punktach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej warto skorzystać w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, infekcji, dolegliwości żołądkowych czy zaostrzenia objawów chorób przewlekłych. Pomoc jest również wskazana, gdy dotychczasowe leczenie nie przynosi poprawy, a oczekiwanie na otwarcie przychodni POZ mogłoby zaszkodzić pacjentowi.
Należy jednak pamiętać, że w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia, takich jak podejrzenie zawału czy udaru, właściwym miejscem udzielenia pomocy jest Szpitalny Oddział Ratunkowy lub Izba Przyjęć, a nie punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Listę punktów na terenie Wielkopolski oraz więcej szczegółów można znaleźć tutaj.