Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali technologię, która pozwala na jednoczesny zbiór ziarna kukurydzy oraz rdzeni kolb, które mogą być wykorzystane jako ekologiczne źródło energii. To odpowiedź na potrzebę zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym.
Statystyki dotyczące polskiej energetyki jasno wskazują na dominację paliw kopalnych. Obecnie ponad cztery piąte ciepła oraz 70% energii elektrycznej w kraju pochodzi ze spalania węgla. Biomasa wraz z biogazem stanowią zaledwie niewielki odsetek w produkcji energii – odpowiednio 2,9% w przypadku ciepła oraz 5% w produkcji prądu.
W obliczu tych danych, zespół badawczy z poznańskiej uczelni skupił się na poszukiwaniu alternatywnych, przyjaznych środowisku metod pozyskiwania energii. Szczególną uwagę naukowców przykuły możliwości związane z zagospodarowaniem pozostałości po zbiorach kukurydzy.
Ta roślina, będąca najważniejszym zbożem paszowym na świecie, znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu – od kosmetycznego, przez spożywczy, aż po produkcję klejów i farb. Kukurydza wyróżnia się także najwyższym potencjałem plonowania spośród wszystkich zbóż, przewyższając pod tym względem pszenicę, żyto czy jęczmień.
Problemem pozostawał jednak niewykorzystany potencjał resztek pożniwnych, stanowiących nawet połowę całego plonu. Dotychczas łodygi, liście, rdzenie kolb oraz ich osłonki pozostawały na polach, przyczyniając się jedynie do użyźnienia gleby.
Badania wykazały, że rdzenie kolb kukurydzy charakteryzują się najwyższą zawartością węgla spośród wszystkich pozostałości pożniwnych tej rośliny. Przekłada się to na większą wartość energetyczną w procesie spalania, przy jednoczesnej redukcji emisji szkodliwych tlenków azotu i siarki.
Opracowana przez poznańskich naukowców technologia umożliwia efektywne wykorzystanie tego potencjału. Innowacyjne urządzenie, współpracujące z różnymi modelami kombajnów, pozwala na jednoczesny zbiór ziarna oraz rdzeni kolb. Według dr inż. Dawida Wojcieszaka z Katedry Inżynierii Biosystemów, konstrukcja wyposażona w teleskopowy dyszel zapewnia wysoką zwrotność i nie wpływa negatywnie na wydajność pracy kombajnu.
Rozwiązanie wzbudziło już zainteresowanie wśród przedstawicieli sektora energetycznego, w tym ciepłowni, elektrociepłowni oraz przemysłowych instalacji produkujących ciepło.