Nowe Zoo w Poznaniu ma nowego mieszkańca – urocze kururo niebieskawe, które niedawno przyszło na świat. Młode zwierzę, jest częścią rodziny gryzoni, które słyną z umiejętności kopania rozbudowanych systemów tuneli.
Kururo niebieskawe to mały, ale niezwykle zwinny i pracowity ssak, który większość swojego życia spędza pod ziemią. System tuneli, który tworzy, składa się z dwóch poziomów – jednego służącego jako jadalnia i drugiego, głębszego, pełniącego funkcję sypialni. To właśnie w tych podziemnych korytarzach rodzą się nowe pokolenia kururo. Nowo narodzone zwierzęta oraz ich rodziny spędzają czas na kopaniu i udoskonalaniu swojego podziemnego świata, który jest nie tylko miejscem życia, ale również schronieniem przed drapieżnikami i ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi.
Kururo wykorzystują swoje długie siekacze i mocne zęby trzonowe do kopania ziemi oraz do przeciągania jedzenia do swoich nory, gdzie mogą w spokoju spożywać pokarm. Te niewielkie gryzonie są w stanie przemieścić znaczne ilości ziemi. Badania przeprowadzone na rodzinnym terenie kururo w Chile wykazały, że jedna rodzina może w ciągu roku przesunąć aż dwa i pół metra sześciennego ziemi.
Pomimo swojego skromnego rozmiaru – dorosłe osobniki mierzą zaledwie około 17 centymetrów długości wraz z ogonem – kururo niebieskawe są mistrzami inżynierii. Ich zdolności budowlane są tak efektywne, że rzadko muszą opuszczać swoje podziemne kryjówki.