niedziela, 13 października, 2024

Nowe możliwości dla nauki i przemysłu dzięki komputerowi kwantowemu w Poznaniu

stanie się domem dla jednego z najnowocześniejszych komputerów kwantowych w Europie. Planowana instalacja urządzenia EuroQCS-Poland, która ma rozpocząć działalność w połowie 2025 roku, zlokalizowana będzie w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym (PCSS), przy Instytucie Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk. Komputer kwantowy zostanie włączony do europejskiej inicjatywy EuroHPC JU, która ma na celu rozwijanie technologii kwantowych o znaczeniu przemysłowym, naukowym i społecznym.

EuroQCS-Poland, będący pierwszym z sześciu planowanych komputerów kwantowych w ramach projektu, zostanie wyposażony w technologię spułapkowanych jonów, co umożliwi programowanie ponad dwudziestu kubitów. Dzięki temu urządzeniu, naukowcy, przedstawiciele przemysłu oraz sektor publiczny z całej Europy zyskają dostęp do nowych możliwości badawczych. Komputer kwantowy ma wesprzeć Europę w stawianiu czoła najbardziej skomplikowanym problemom obliczeniowym, które mogą obejmować modelowanie molekularne, optymalizację procesów przemysłowych czy analizę dużych zbiorów danych.

Za realizację projektu odpowiada konsorcjum EuroQCS-Poland, na czele którego stoi PCSS. W skład konsorcjum wchodzą także Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Creotech Instruments S.A. oraz Uniwersytet Łotewski. Całkowity koszt instalacji komputera kwantowego to 12,28 milionów euro, z czego połowa finansowana jest przez EuroHPC JU, a drugą połowę zapewnia polskie Ministerstwo Cyfryzacji.

Komputer kwantowy nie tylko zwiększy potencjał badawczy, ale też umożliwi zdalny dostęp do zasobów superkomputerowych przez polską sieć naukową PIONIER, co dodatkowo zwiększa jego wartość. Zapewnia to szerokie możliwości współpracy i wymiany wiedzy między różnymi instytucjami naukowymi i przemysłowymi w Polsce i Europie.

Więcej informacji na temat nowego komputera kwantowego można znaleźć na oficjalnej stronie PCSS.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańNowe możliwości dla nauki i przemysłu dzięki komputerowi kwantowemu w Poznaniu