Wśród mebli dawnego Collegium Iuridicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odkryto historyczny stół pochodzący z czasów przebudowy Zamku Cesarskiego w latach 40. XX wieku. Zabytkowy mebel, wykonany według projektu Franza Böhmera, powrócił do swojego pierwotnego miejsca – obecnie Centrum Kultury Zamek.
Przekazanie cennego mebla nastąpiło 5 grudnia, kiedy to przedstawiciele Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podpisali akt darowizny. W imieniu władz uczelni dokument sygnował prof. Zbyszko Melosik, Prorektor ds. Relacji z Otoczeniem Społecznym.
Historia odnalezienia stołu sięga wiosny bieżącego roku. Podczas wizyty w dawnym Collegium Iuridicum przy ul. Św. Marcin, prof. Piotr Korduba, Dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM, rozpoznał charakterystyczny mebel w gabinecie Zakładu Prawa Międzynarodowego i Organizacji Międzynarodowych. Identyfikację potwierdziły zachowane w Archiwum Państwowym fotografie oraz konsultacje z Januszem Pazdrem, ekspertem ds. konserwatorskich CK Zamek.
Mebel powstał według projektu z 8 września 1942 roku, stworzonego w pracowni Franza Böhmera – architekta odpowiedzialnego za przebudowę Zamku Cesarskiego na rezydencję Adolfa Hitlera. Böhmer, mając 32 lata, otrzymał to zlecenie bezpośrednio od Alberta Speera. Sam stół został prawdopodobnie wykonany w jednym z warsztatów meblowych Kraju Warty.
Anna Hryniewiecka, Dyrektorka Centrum Kultury ZAMEK, zapowiada, że odzyskany mebel będzie aktywnie wykorzystywany podczas różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Ma nie tylko pełnić funkcje użytkowe, ale również stanowić element edukacji historycznej, podobnie jak znajdujący się w Holu Balkonowym stół z czasów Wilhelma II.
Odkrycie wpisuje się w szerszy kontekst działań UAM związanych z akcją “ratujmy nasz dizajn”, której celem jest ochrona cennych przykładów polskiego wzornictwa XX wieku znajdujących się na terenie uniwersytetu. Warto przypomnieć, że nie jest to pierwszy przypadek przekazania historycznych mebli przez uczelnię – w 2004 roku CK Zamek otrzymał biurko należące do Artura Greisera oraz szesnaście krzeseł z dawnej sali tronowej cesarza Wilhelma II.