środa, 22 stycznia, 2025

Niezwykła wystawa w Poznaniu. Można było zobaczyć księgozbiór słynnych baśniopisarzy

Po prawie 80 latach od zakończenia II wojny światowej, w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu zidentyfikowano 28 woluminów należących do prywatnej kolekcji braci Grimm. Bezcenne dzieła, zawierające osobiste notatki słynnych baśniopisarzy, zostały zaprezentowane publicznie podczas wyjątkowej wystawy.

Odkrycie cennych woluminów to efekt współpracy prof. Elizy Pieciul-Karmińskiej z Wydziału Neofilologii UAM oraz Renaty Wilgosiewicz-Skuteckiej z Oddziału Zbiorów Specjalnych BUP. Historia odnalezienia księgozbioru sięga 2002 roku, kiedy to zidentyfikowano pierwsze sześć tomów. Dalsze badania prowadzone przez obie specjalistki doprowadziły do sensacyjnego odkrycia – w poznańskich zbiorach znajduje się aż 33 książki należące do niemieckich uczonych.

Droga cennych woluminów do Poznania rozpoczęła się jeszcze w latach 1898-1899. Wówczas, w okresie zaborów, część księgozbioru z biblioteki Uniwersytetu Berlińskiego przekazano do nowo powstającej Kaiser-Wilhelm-Bibliothek. Warto przypomnieć, że bracia Grimm w trakcie 60-letniej działalności naukowej zgromadzili imponującą kolekcję ponad 8 tysięcy woluminów.

Wartość odnalezionych dzieł jest nieoceniona z kilku powodów. Niektóre egzemplarze pochodzą z końca XV wieku, co nadaje im ogromną wartość historyczną. Szczególnie istotne są jednak znajdujące się w książkach odręczne notatki braci Grimm. Badacze ich twórczości mogą dzięki nim prześledzić proces pracy niemieckich uczonych, którzy skrupulatnie zapisywali swoje spostrzeżenia na marginesach, luźnych karteczkach, a następnie przepisywali je na wyklejki książek.

Ze względu na wyjątkową wartość znaleziska, wszystkie 28 woluminów zaprezentowano publicznie tylko przez jeden dzień – 5 grudnia. Jednak mieszkańcy Poznania mogą do 31 stycznia 2025 roku zwiedzać wystawę prezentującą historię księgozbioru. Ekspozycja zawiera również dwa oryginalne dzieła należące do kolekcji, w tym monumentalny słownik języka niemieckiego, którego Jakub i Wilhelm byli pierwszymi autorami.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańNiezwykła wystawa w Poznaniu. Można było zobaczyć księgozbiór słynnych baśniopisarzy