Na Starym Mieście, gdzie ogródki gastronomiczne są popularne, często dochodziło do problemów związanych z nadmiernym zajmowaniem przestrzeni publicznej przez lokale. Zastosowanie metalowych ćwieków ma zapewnić lepszą kontrolę nad przestrzenią, co przyczyni się do poprawy komfortu przechodniów.
Na ulicy Wrocławskiej, od wiosny do jesieni, liczne restauracje i bary ustawiają na zewnątrz stoliki i krzesła. Choć jest to atrakcyjne dla gości, często utrudniało to ruch pieszych i dostęp do sklepów oraz innych lokali. W odpowiedzi na te wyzwania, miasto podjęło kroki mające na celu regulację i lepsze zarządzanie tymi przestrzeniami.
Ogródki gastronomiczne muszą być teraz umiejscowione bezpośrednio przy elewacjach budynków, co ma na celu zostawienie większej ilości miejsca na środkowej części ulicy. Ponadto, szerokość zajmowanej przestrzeni zależy od konkretnego odcinka ulicy. Na początkowym odcinku, od ulicy Podgórnej do Gołębiej, ogródki mogą sięgać od elewacji do krawężnika i maksymalnie na metr w głąb jezdni. W dalszej części, od ulicy Gołębiej w kierunku Starego Rynku, ograniczono lokalizację ogródków tylko do chodnika.
Aby ułatwić identyfikację granic, na jezdni ulicy Wrocławskiej zamontowano metalowe ćwieki. Te małe, ale skuteczne znaczniki wizualne jasno określają, gdzie kończy się dozwolona przestrzeń dla ogródków. Jest to rozwiązanie, które ma na celu nie tylko ułatwienie egzekwowania przepisów przez lokalne służby, ale również zwiększenie świadomości właścicieli lokali gastronomicznych oraz ich gości.