Mieszkańcy północno-zachodniej części Poznania już w IV kwartale 2025 roku będą mogli korzystać z dwóch wiaduktów nad torami kolejowymi. Inwestycja realizowana w rejonie ulic Lutyckiej i Golęcińskiej ma fundamentalnie zmienić układ komunikacyjny tej części miasta.
Prace przy budowie wiaduktów w rejonie ulic Lutyckiej i Golęcińskiej wkroczyły w decydującą fazę. Na konstrukcjach stalowych wykonano już betonowe płyty, a niedawno zakończono nocne prace związane z demontażem szalunków. Działania te wymagały ścisłej synchronizacji z rozkładem jazdy pociągów.
Równolegle prowadzone są intensywne prace przy budowie nasypów dojazdowych. Jeden z nich, prowadzący do przyszłej ulicy Lutyckiej od strony ronda Obornickiego, został już pokryty nawierzchnią asfaltową. W następnej kolejności wykonawca skupi się na montażu systemów dylatacyjnych, wykonaniu hydroizolacji oraz instalacji odwodnienia. Później przyjdzie czas na prace brukarskie, instalację barier ochronnych i położenie ostatecznej nawierzchni asfaltowej.
Inwestycja obejmuje również powstanie dodatkowej przeprawy dla pieszych i rowerzystów, która będzie biegła wzdłuż wiaduktu w ciągu ulicy Lutyckiej. Znaczące zmiany zachodzą także w okolicznej infrastrukturze drogowej. Na skrzyżowaniu ulic Podolańskiej, Golęcińskiej i Wojska Polskiego powstało nowe rondo, a na ukończeniu są prace wykończeniowe przy rondzie łączącym ulice Literacką i Koszalińską.
Modernizacji poddawana jest również ulica Szczawnicka wraz ze skrzyżowaniem z ulicą Druskienicką, a zaawansowane prace prowadzone są na ulicy Podolańskiej. Ze względu na prowadzone roboty wprowadzono tymczasową organizację ruchu, która między innymi wymusza zamknięcie fragmentu ulicy Golęcińskiej w pobliżu powstającego wiaduktu.
Realizowana inwestycja stanowi kluczowy element usprawnienia komunikacji w północno-zachodniej części Poznania, szczególnie w kontekście drogi krajowej nr 92. Po zakończeniu prac kierowcy, piesi oraz rowerzyści nie będą już zmuszeni do oczekiwania przed przejazdami kolejowymi na trasie Poznań-Piła.
Przedsięwzięcie jest wspólnym projektem miasta i PKP Polskich Linii Kolejowych. Apeluje się do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności w rejonie prowadzonych prac i przestrzeganie tymczasowego oznakowania. W miarę postępu robót należy spodziewać się kolejnych modyfikacji w organizacji ruchu.