Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyjął projekt budżetu na 2025 rok. Planowane wydatki sięgną 4,1 miliarda złotych, z czego aż 1,9 miliarda zostanie przeznaczone na inwestycje. Władze regionu stawiają na rozwój infrastruktury drogowej, kolejowej oraz ochronę zdrowia.
Wielkopolska przygotowuje się do znaczących inwestycji w nadchodzącym roku. Zgodnie z projektem budżetu przyjętym 15 listopada przez Zarząd Województwa, wydatki majątkowe wzrosną o ponad 963 miliony złotych w porównaniu z rokiem 2024, osiągając poziom 1,9 miliarda złotych.
Największą część budżetu pochłoną inwestycje drogowe, na które zaplanowano 860,8 miliona złotych. W ramach tej kwoty powstanie kilka kluczowych obwodnic – w Rogoźnie, Kościanie i Szamotułach. Środki zostaną również przeznaczone m.in. na rozbudowę dróg wojewódzkich, w tym trasy nr 116 między Nojewem a Podpniewkami oraz nr 190 na odcinku Margonin-Durowo.
W sektorze ochrony zdrowia przewidziano wydatki inwestycyjne w wysokości 201,3 miliona złotych. Pieniądze trafią między innymi do Szpitala Wojewódzkiego w Poznaniu, gdzie powstanie Centrum Medycyny Ratunkowej, oraz do Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Modernizacja obejmie również Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Gnieźnie oraz Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Śremie.
Transport kolejowy również doczeka się znaczących inwestycji. Województwo planuje zakup czterech nowych pięcioczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych za kwotę 142,2 miliona złotych, które będą obsługiwać głównie Poznańską Kolej Metropolitalną.
Władze regionu nie zapominają o kulturze. W 2025 roku kontynuowana będzie budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, na którą przeznaczono 100,8 miliona złotych. To wspólne przedsięwzięcie z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wielkopolska wykazuje również solidarność z samorządami dotkniętymi powodzią. W budżecie zabezpieczono 10 milionów złotych na pomoc w odbudowie infrastruktury. Połowa tej kwoty trafi do powiatu głubczyckiego na odbudowę mostu w Boboluszkach, druga część wesprze gminę Lądek-Zdrój w odbudowie mostu Złotostockiego.
Dochody województwa szacowane są na 3,4 miliarda złotych, przy czym największą ich część – ponad 60 procent – stanowią wpływy z podatków CIT i PIT. Deficyt budżetowy w wysokości 675,7 miliona złotych zostanie pokryty ze środków własnych oraz kredytu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.
Projekt budżetu zostanie teraz poddany ocenie Regionalnej Izby Obrachunkowej oraz będzie przedmiotem obrad Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. Ostateczne głosowanie nad jego przyjęciem zaplanowano na grudniową sesję sejmiku.