Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego

Obóz powstańczy na Paderewskiego, kwiaty i znicze na grobach powstańców i oficjalne uroczystości przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. 103. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, po raz pierwszy jako święto narodowe, ma wyjątkowo uroczysta oprawę.

Jak co roku, główne uroczystości – organizowane przez samorząd Wielkopolski – odbędą się 27 grudnia o godz. 16.40 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. W tym czasie – w historyczną godzinę wybuchu walk – tradycyjnie zabrzmią syreny. Na minutę zatrzymają się także tramwaje i autobusy. Uroczystość będzie można także śledzić online za pośrednictwem strony www.27grudnia.pl.

Kwiaty i znicze dla bohaterów w całej Wielkopolsce

Wcześniej, o godzinie 11.15, delegacje złożyły wieńce na mogile gen. Stanisława Taczaka i płk. Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan, a także przed tablicami kolejnych bohaterów: Franciszka Ratajczaka, Ignacego Jana Paderewskiego, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Marynarzy Powstańców Wielkopolskich i pod pomnikiem 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Wiązanki kwiatów zostały złożone na Cmentarzu Junikowskim.

Kwiaty i znicze, dzięki inicjatywie władz miasta, oddziału IPN w Poznaniu, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, 12. Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej, organizacji społecznych, rad osiedli i harcerzy pojawiły się także na grobach powstańców na wszystkich poznańskich cmentarzach, w tym m.in. w kwaterach powstańców na Junikowie, na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan czy Cytadeli. Zostało zapalonych ponad 5 tys. zniczy! Natomiast o 12.30 została odprawiona msza w intencji powstańców św. w Farze Poznańskiej.

Obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego trwały od rana w całym regionie. Wojewoda wielkopolski Michał Zieliński o godzinie 8.30 wziął udział w uroczystościach ku czci pamięci powstańców w Kcyni, następnie był gościem na uroczystościach w Nakle nad Notecią, Wągrowcu, Rogoźnie, Obrzycku, Szamotułach, Kaźmierzu, a o 16.40 będzie w Poznaniu, przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Obchody zakończy o godzinie 20.00 wizyta w Nowej Wsi Zbąskiej.

Muzeum Powstania Wielkopolskiego zaprasza

Przy Pomniku Ułana przy ul. Ludgardy/Paderewskiego obozują rekonstruktorzy z powstańczych oddziałów, którzy ustawili obozowisko powstańcze. Będzie można zobaczyć samochód pancerny Ehrhardt M17. O godz. 15.00 organizatorzy rozdadzą flagi powstańcze i rozetki, a o 16.40 rozbłysną race.

Z placu warto przejść na Stary Rynek i zwiedzić samo Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu, które dziś jest czynne od godz.10.00 do 18.00 z przerwą techniczną od 13.00 do 14.30.

Przed Odwachem stoi armata z okresu powstania 7,7 cm FK 96 n.A, a w środku na zwiedzających czeka nowa wystawa czasowa “Powstańcy Wielkopolscy kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari, ofiary ludobójstwa w Katyniu” przygotowaną we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego i Stowarzyszeniem “Katyń”. Jej autorką jest Anna Adamska z Muzeum Armii “”. Z kolei w sali kinowej muzeum odbywają się pokazy filmów o historii zwycięskiego zrywu oraz prezentacje nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego, a przy stoisku Poczty Polskiej można kupić okolicznościowe pocztówki ze stemplem z okazji Narodowego Święta Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Na najmłodszych zwiedzających czekają specjalne książeczki edukacyjne.

27 grudnia poznaniacy i poznanianki mogą też zwiedzić Kopiec Wolności, znajdujący się w sąsiedztwie jeziora Maltańskiego. Na szczyt można będzie wejść w godz. 11:00 – 16:00.

Pomysłodawcami ustanowienia 27 grudnia dniem święta państwowego byli: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowe w Poznaniu.

Inicjatywę wsparli liczni samorządowcy, instytucje, stowarzyszenia i osoby prywatne, w tym m.in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, marszałek województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, starosta poznański Jan Grabkowski czy wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Apel poparło także wiele samorządów, wśród nich Rada Miasta Poznania i Samorząd Województwa Wielkopolskiego – z inicjatywy Marka Woźniaka, Marszałka Województwa – a także samorządy w Kórniku, Śremie i Gołańczy.

Źródło: UMP, WUW
Strona głównaPoznańNarodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego